Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce pensie are dreptul matusa mea daca are un stagiu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce pensie are dreptul matusa mea daca are un stagiu de cotizare de 14 ani 2 luni si 6 zile ?

Buna ziua,
Ma scuzati ca va deranjez, am o matusa pensionata pe caz de boala (destul de grav, schizofrenie), ea totusi n-a fost intotdeauna asa si a apucat sa lucreze 14 ani 2 luni si 6 zile (are studii superioare). E nacuta in iulie 1959 si am citit intr-o revista ca dupa noua legislatie are dreptul sa se pensioneze (pe criteriul de varsta) in ian. 2021 la 61 ani si 6 luni.
Ea sta cu mine fiindca nu poate sa-si poarte singura de grija. Intrebarea mea e in ianuarie 2021 cand nu va mai avea pensie de boala care e foarte mica (420 lei) ce pensie va avea de la stat ? In decizia ei privind pensia de invaliditate mai scrie ca stagiul potential acordat e de 11 ani 6 luni si 27 de zile, nr. total de puncte realizate 17.32291, punctajul mediu anual 0.54993 si valoarea punctului de pensie 732.80, daca toate astea au vreo relevanta.
N-ati putea sa-mi spuneti cu aproximatie ce pensie va avea in 2021, caci o duce tare greu cu banii, oricat de mult as ajuta-o eu.
Va multumesc din suflet pentru raspuns si va doresc sanatate.
Monica
Daca trebuie sa va mai dau vreun detaliu va rog fromos sa imi spuneti.
Cand va indeplini varsta standard de pensionare i se va calcula pensia pentru limita de varsta si daca aceasta este mai mica decat pensia de invaliditate i se va acorda cea mai avantajoasa dintre ele, adica pensia de invaliditate.
Precizati:
-Luna si anul deschiderii drepturilor la pensie de invaliditate.
-Gradul invaliditatii.
Carp Mircea a scris:

Precizati:
-Luna si anul deschiderii drepturilor la pensie de invaliditate.
-Gradul invaliditatii.

Va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns.
Va raspund la ce m-ati intrebat. I s-a acordat mai intai o pensie de invaliditate de gr. II in iulie 2006 (in jur de 300 lei), iar in iulie 2012, in urma unei tentative de suicid (si-a taiat gatul cu cutitul si a fost cu mare greutate salvata), i s-a acordat gradul I cu insotitor (400 lei pensia de asigurari sociale si 587 indemnizatia pt. insotitor), dar mi-au spus ca din iulie 2015 n-or sa-i mai dea gr. I cu insotitor fiindca nu sant fonduri, oricat de bolnava ar fi (banuiesc ca o sa aiba iar gradul II, sau tot gr.I dar fara insotitor - nu stiu, nu ma pricep).
Poate cu datele astea puteti sa-mi spuneti cu aproximatie cat va lua cand va implini varsta de pensionare. Va doresc sanatate si numai zile cu soare.

kitten53, utilizator
Punctajul mediu anual nu va mai creste.
Va ramane acelasi.
Pensia va mai creste doar prin indexarea valorii punctului de pensie.
Deci va creste odata cu toate celelalte pensii.
Punctajul mediu anual nu va mai creste,deoarece:
Punctele acordate pentru satgiul potential sunt mai multe decat cele obtinute prin transformarea pensiei in puncte.
De ex:
Pentru 1 an de stagiu potential gradul I de invaliditate,pe legea 19/2000 s-au acordat 0,75 puncte.
Pentru gradul II 0.6
Pe legea 263/2010
Pentru gradul I 0,7 puncte
Pentru gradul II 0,55 puncte
Transformand pensia pe anul 2013 in puncte valoreaza aproximativ 0,19 puncte.
Este o diferenta semnificativa intre punctele acordate prin stagiu potential si cele obtinute prin transformarea pensiei in puncte.
Domnule Carp, deci vreti sa spuneti ca matusa mea cand va iesi la pensie in anul 2021 va avea doar 400 lei (adica pensia de asigurari sociale), cat are si acum ? Si ca aceasta pensie va creste doar prin indexare ? Sant disperata. Poate n-am inteles eu bine. Deci doar 400 lei. Va sant recunoscatoare daca imi raspundeti macar printr-un da sau nu, ca v-am necajit destul.
Cu mult respect,
Monica Sandu
Gabriela Pintea, Consilier juridic