avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hotararea Guvernului nr. 965/2013 pentru stabilirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hotararea Guvernului nr. 965/2013 pentru stabilirea zilelor de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014

Buna ziua,cum se aplica aceasta hotarare in mediul privat?
Este obligatorie sau ramane la latitudinea angajatorului?Ma intereseaza pentru zilele de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 .

Cel mai recent răspuns: carmen.balan1967@yahoo.com , utilizator 10:37, 16 Decembrie 2013
Este la latitudinea angajatorului din sectorul privat daca acorda sau nu liber conform acestui act normativ.
Hotararea are caracter obligatoriu pt. sectorul bugetar - dar nici acesta in totalitate - iar in mediul privat, ramane la latitudinea partilor . Respectiv - se pot acorda sau nu aceste zile libere.
Asa am inteles eu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere pentru bugetari si modul de recuperare Cornel  Vasile Cornel Vasile Hotararea Guvernului nr. 965/2013 pentru stabilirea zilelor de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 ca zile libere, publicata in Monitorul Oficial, ... (vezi toată discuția)
Munca in zile libere legale flore_inger flore_inger BunaAm si eu o intrebare...mama lucreaza in sistemul bugetar ca si femeie de servici intr-o scoala generala.Directoarea le-a impus ca in prima sau a doua zi de ... (vezi toată discuția)
24 dec, 31 dec - zile libere? Andrei Gica Andrei Gica Buna ziua. Se tot vorbeste despre aproparea unui proiect de lege prin care data de 24, respectiv 31 decembrie, s-ar fi declarat zile libere. Pt cine este ... (vezi toată discuția)