Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hotararea Guvernului nr. 965/2013 pentru stabilirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hotararea Guvernului nr. 965/2013 pentru stabilirea zilelor de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014

Buna ziua,cum se aplica aceasta hotarare in mediul privat?
Este obligatorie sau ramane la latitudinea angajatorului?Ma intereseaza pentru zilele de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 .

Este la latitudinea angajatorului din sectorul privat daca acorda sau nu liber conform acestui act normativ.
Hotararea are caracter obligatoriu pt. sectorul bugetar - dar nici acesta in totalitate - iar in mediul privat, ramane la latitudinea partilor . Respectiv - se pot acorda sau nu aceste zile libere.
Asa am inteles eu...