Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere pentru bugetari si modul de recuperare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere pentru bugetari si modul de recuperare

Hotararea Guvernului nr. 965/2013 pentru stabilirea zilelor de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 ca zile libere, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 775, din 12 decembrie 2013 si a intrat in vigoare la data publicarii.

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 11 lit. a) din Legea nr. 90/2001 privind organizarea si functionarea Guvernului Romaniei si a ministerelor, cu modificarile si completqarile ulterioare,
Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1
(1) Pentru salariatii din sectorul public, zilele de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 se stabilesc ca zile libere.
(2) Pentru zilele stabilite ca zile libere in luna decembrie 2013 potrivit alin. (1), institutiile publice isi vor desfasura activitatea in regim de program normal in zilele de 14 si 21 decembrie 2013 sau se vor prelungi corespunzator timpului de lucru, pana la data de 24 decembrie 2013, potrivit planificarilor stabilite.
(3) Pentru ziua stabilita ca zi libera in louna ianuarie 2014 potrivit alin. (1), institutiile publice isi vor desxfasura activitatea in regim de program normal in ziua de 11 ianuarie 2014 sau vor prelungi corespunzator timpul de lucru, pana la data de 31 ianuarie 2014, potrivit planificarilor stabilite.
(4) Prestarea muncii potrivit alin. (2) si (3) nu confera acordarea de timp liber corespunzator.

Art. 2
Prin derogare de la prevederile art. 1, personalul din cadrul Trezoreriei Statului poate desfasura in zilele de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 activitatile stabilite prin normele metodologice privind incheierea exercitiului bugetar al anului 2013, aprobate prin ordin al viceprim-ministrului, ministrul finantelor publice.

Art. 3
Prevederile art. 1 nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii,

Art. 4
(1) Dispozitiile art. 1 nu se aplica magistratilor si celorlalte categorii de personal din cadrul instantelor judecatoresti implicate in solutionarea proceselor cu termen in data de 27 si 31 decembrie, respectiv 3 ianuarie 2014 si nici participantilor in aceste procese.
(2) Dispozitiile art. 1 nu se aplica personalului din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala cu atributii in administrarea veniturilor cuvenite bugetului consolidat al statului, stabilit prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala.

Art. 5
Dispozitiile prezentei hotarari pot fi aplicate si angajatilor din sectorul privat, in masura in care partenerii sociale stabilesc astfel

Art 5 HG 965/2013 este destul de interesant: "Dispozitiile prezentei hotarari pot fi aplicate si angajatilor din sectorul privat, in masura in care partenerii sociale stabilesc astfel".
Practic acest articol, coroborat cu art 1 din HG, le permite angajatorilor din mediul privat sa nu acorde repausul sapatamanal in cele 3 saptamani in care se va lucra in ziua de sambata.
Aceste zile se vor compensa cu cele din 27.12, 31.12.2013 si 3.01.2014. Cred insa ca in sectorul privat se va acorda sporul de week-end pentru cele 3 zile de sambata lucrate.