Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 24 dec, 31 dec - zile libere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

24 dec, 31 dec - zile libere?

Buna ziua.
Se tot vorbeste despre aproparea unui proiect de lege prin care data de 24, respectiv 31 decembrie, s-ar fi declarat zile libere. Pt cine este valabila aceasta decizie? Firmele private trebuie sa respecte si ele aceasta decizie, sau ele nu sunt afectate in nici un fel?
Zilele de 24 şi 31 decembrie 2012 au fost declarate de Guvern drept zile libere, decizia fiind luată prin HG nr. 1123/2012
Cele două zile libere vor fi recuperate la începutul anului viitor, la 12 şi 19 ianuarie.

HG poate fi aplicată şi angajaţilor din sectorul privat, în măsura în care partenerii sociali stabilesc astfel.

Potrivit actului normativ, nu toti bugetarii vor avea parte de cele 2 zile libere. Astfel, actul normativ prevede ca zilele libere NU se vor acorda in cazul locurilor de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii. De asemenea, zilele libere nu se acorda nici magistratilor si celorlalte categorii de personal din cadrul instantelor judecatoresti si parchetelor de pe langa acestea implicate in solutionarea proceselor cu termen in 24 si 31 decembrie si nici participantilor in aceste procese.