Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

sunt nascut 07 02 1952 si sunt pensionar cu grad de invaliditate 3.am cotizat 34 ani 9 luni 27 zile dintre care 4 ani la grupa 1 de munca.as vrea sa stiu daca acei 4 ani de grupa 1 pot ajuta sa am stagiul complet de cotizare de 35 ani pentru a nu mai merge anual la comisie
Pentru 4 ani de grupa I-a,nu se acorda stagiu aferent(6 luni la 1 an).
Se acorda la cei care au cel putin 5 ani.

Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.