Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt insarcinata si seful vrea sa desfiinteze postul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt insarcinata si seful vrea sa desfiinteze postul pe care il ocup.

Buna ziua!

Cu putin timp in urma seful mi-a spus ca ma va concedia, iar vestea s-a suprapus cu confirmarea ca sunt insarcinata (urmeaza sa depun adeverinta medicala si deci sa anunt oficial angajatorul).
In acest caz, seful ma mai poate concedia?
In acest moment firma se confrunta cu probleme economice pe motivul scaderii comenzilor de executie (eu sunt angajat tesa).
Este legal sa concediezi o femeie insarcinata???

Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.

Dana
Ati anuntat angajatorul oficial inainte de a primi preavizul de concediere? Daca da, acesta va trebui sa respecte prevederile din CCMUN 2007 2010, ale celui de ramura si eventual cel la nivelul unitatii, cu privire la persoanele pe care urmeaza sa le concedieze.
Buna ziua!

Pentru inceput, permiteti-mi sa va multumesc pentru pomptitudinea formularii raspunsului.
Deocamdata nu am anuntat angajatorul, deoarece sunt in concediu medical...
Voiam doar sa stiu daca dpdv legal, dupa momentul in care voi depune adeverinta de la medicul specialist, care sa confirma sarcina, el ma poate concedia. Mi se pare absurd ca in lege sa existe vreo portita prin care angajatorul sa se descotoroseasca de povara unei angajate insarcinate, nu mi se pare in primul rand moral...mai ales intr-o tara in care natalitatea a scazut simtitor in ultima vreme!

Multumesc!
(1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacităţii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
b) pe durata concediului pentru carantină;
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
g) pe durata îndeplinirii serviciului militar;
h) pe durata exercitării unei funcţii eligibile într-un organism sindical, cu excepţia situaţiei în care concedierea este dispusă pentru o abatere disciplinară gravă sau pentru abateri disciplinare repetate, săvârşite de către acel salariat;
i) pe durata efectuării concediului de odihnă.Codul muncii, art. 60
A se vedea si OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca
Care sunt obligatiile salariatelor?
* sa se prezinte la medicul de familie pentru eliberarea unui document medical care sa le ateste starea;
* sa informeze in scris angajatorul despre starea lor;
* pentru obtinerea certificatului medical care ii da dreptul la concediu de risc maternal, salariata trebuie sa se prezinte la consultatiile prenatale si postnatale, conform normelor Ministerului Sanatatii;
* pentru protectia sanatatii lor si a copilului lor, dupa nastere, salariatele au obligatia de a efectua minimum 42 de zile de concediu postnatal.

Ma bag si eu ca musca-n lapte :) Eu nu sunt insarcinata, dar cumnata mea este. Inca nu a informat oficial angajatorul (pentru ca nu stia ca trebuie facut acest lucru), dar o va face in curand. Angajatorul isi obliga in perioada asta pe toti angajatii sa aleaga intre somaj sau concediu fara plata pe timp de 1 luna cu suspendarea (sau incetarea nu sunt sigura) contractului de munca. In situatia asta, cum se aplica legea pentru cumnata mea? E obligata sa intre in somaj sau sa isi ia o luna concediu fara plata cu suspendarea/incetarea contractului? Va rog un raspuns urgent. Multumesc anticipat
dana82 a scris:

Buna ziua!

Pentru inceput, permiteti-mi sa va multumesc pentru pomptitudinea formularii raspunsului.
Deocamdata nu am anuntat angajatorul, deoarece sunt in concediu medical...
Voiam doar sa stiu daca dpdv legal, dupa momentul in care voi depune adeverinta de la medicul specialist, care sa confirma sarcina, el ma poate concedia. Mi se pare absurd ca in lege sa existe vreo portita prin care angajatorul sa se descotoroseasca de povara unei angajate insarcinate, nu mi se pare in primul rand moral...mai ales intr-o tara in care natalitatea a scazut simtitor in ultima vreme!

Multumesc!

Da, exista posibilitatea concedierii dvs ..... nimic nu-l va impiedica sa desfiinteze postul ... În cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării sau a falimentului angajatorului interdicţia de mai sus nu este aplicabilă. Angajatorul îşi reduce sau îşi încetează actvitatea, iar în aceste condiţii de insolvabilitate menţinerea contractelor de muncă nu mai are nici o motivaţie. Salariaţii care beneficiază de indemnizaţii de asigurări sociale vor fi preluaţi în plată de casele teritoriale de pensii.