Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie executare silita

Buna ziua .un craciun fericit tuturor.In anul 2008 am facut un credit la banca sotia fiind girant si timp de2 ani am fost cu plata la zi. In 2010 am pierdut locul de munca si nu am mai putut rata.Acum am primit de la biroul executorului judecatoresc nici nu stiu cum sa ii spun instiintare sau somatie sau cere de executare silita ?Din 2010 si pana acum nu am platit nici o rata,Tin sa mentionez ca noi nu avem nimic pe numele nostru si locuim intr-o garsionera de la primarie.Va rugam mult de tot sa ne ajutati si sa ne indrumati ce sa facem.Noi santem de acord sa incepem platim dar nu stim unde .deoarece din 2010 nu am fost contactati pana acum si santem speriati.Va multumesc din suflet.
In primul rand ar tb sa ne spuneti ce ati primit exact de la executor.

Daca s-a inceput executarea silita, atunci ar tb sa contactati executorul sa ii aduceti la cunostinta ca doriti sa platiti, Daca creditorul este de acord cu plata partiala veti incheia probabil un acord.

Avand in vedere ca nu aveti bunuri valorificabile, decat venituri care pot fi poprite, e posibil sa ajungeti la o intelegere.
CRACIUN FERICIT SI LAMULTI ANI !
Contactati de urgenta banca de la care ati contractat imprumutul, apoi luati legatura cu executorul judecutorul pentru a stabili amanuntele si pasii pe care urmeaza sa ii faceti.
Am primit prin posta mai mult hirtii din care pe prima scrie instiintare,Pe a 2 scrie somatie mobiliara la care zice ca in termen de1zi de la primirea sau lansarea acesteia la domicilui dvsa va conformati hotarari aratate mai sus .si pe a 3 hartie scrie cerere de executare silita ,si pe ultima scrie instanta .Va multumesc mult si va rog sa ma ajutati.
De cine sunt trimise ??
De Biroul Executorului Judecatoresc.ce sa facem? ,este grava problema?