Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul intretinere si penalitati intarziere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul intretinere si penalitati intarziere

Buna ziua

Locuiesc cu chirie si am restanta la intretinere pe mai multe luni dar am achitat o parte destul de semnificativa.
Intrebarile mele sunt:
1. Care este procentul de penalizari care se aplica pe intarzierea de plata si dupa cate zile de la neplata? (mentionez ca este vb despre o asociatie de proprietari)
2. Daca achit din restantele aferente este normal ca administratorul sa accepte plata restantei inainte de a-mi solicita plata penalizarilor??? iar in cazul in care achit doar restanta, penalitatile merg in continuare????
3. Am o problema cu apometrele de apa calda/rece de la baie nu si de la bucatarie iar el mi-a spus ca voi plati consumul la pausal (desi blocul are apometre de consum la apa)...ce inseamna pausal si exista vreun procent de consum stabilit prin lege in acest caz?
4. Blocul nu are apometre la caldura...este normal sa platim la pausal si cum se imparte consumul???

La cine ar trebui sa apelez in cazul in care am dubii vis a vis de aceste calcule?

Multumesc anticipat.
1-
L nr 230/2007 Art. 49
(la data 21-Jan-2008 Art. 49 din capitolul VI reglementat de Art. 25 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) AsociaÑia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice
sumă cu titlu de restantă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de
0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,
afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea de întârziere vor face obiectul fondului
de penalităti al asociatiei de proprietari şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor
impuse asociatiei de proprietari de către terti şi pentru cheltuieli cu reparatiile asupra
proprietătii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.

2-Este temeinic si legal a se achita debitul acumulat=suma de baza+penalitatile aferente,
deoarece daca se achita numai suma de baza,tot raman in evidenta sume cu titlu de restanta,care atrag aplicarea de noi penalitati
3-Concret care este problema cu apometrele ?
Apometrele nu se afla in perioada de valabilitate tehnica,nu functioneaza corect ?
Sesizati proprietarul apometrelor despre situatia cu care va confruntati
Calcularea consumului in sistem pausal se realizeaza in situatiile de necomunicare consum peste 3 luni , cand apometrele nu functioneaza corect,daca apometrele nu au verificare metrologica
4-
HG nr 1588/2007 Sectiunea 3 - Repartizarea cheltuielilor pe consumuri individuale

Art. 39
(1) Cheltuielile pe consumuri individuale reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa rece si canalizare; apa calda menajera; energia termica, combustibilul si apa rece pentru prepararea apei calde; gaze naturale; incalzirea apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta.
(2) Cheltuielile pe consumuri individuale se repartizeaza in functie de indexul contoarelor individuale sau in functie de alte criterii in baza carora se pot individualiza consumurile.

5-Referitor la suspiciuni asupra corectitudinii calcularii cotelor individuale ,fie va adresati direct presedintelui de asociatie fie,solicitati proprietarului apartamentului sa desfasoare aceste demersuri
2-Este temeinic si legal a se achita debitul acumulat=suma de baza+penalitatile aferente,
deoarece daca se achita numai suma de baza,tot raman in evidenta sume cu titlu de restanta,care atrag aplicarea de noi penalitati

GRESIT, nu se pot aplica penalizari la penalizari!!
Restantele se achita in functie de vechimea lor, atat restanta cat si penalizarile, din suma pe care o achitati o parte trebuie sa fie restanta, o parte penalizare.
4. Factura de caldura se repartizeaza pe trei componente:
Individual, in functie de suprafata fiecarui apartament.
Comun, in functie de cota-parte indiviza detinuta
Tevi, in functie de numarul de coloane din fiecare apartament.
Presedintele de asociatie impreuna cu proprietarul sunt mana-n mana ca doar nu ei platesc intretinerea!!!! Eu am mutatie pe aceasta adresa...imi puteti spune daca pot face sesizare oficial?
Concret ce vreti sa sesizati?
In functie de obiectul sesizarii va puteti adresa diferitelor autoritati.
Vreau sa fac o sesizare primariei vis a vis de calculele la intretinere....mi se par exagerate ( 580 lei pe luna noiembrie).