Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... pasi in infiintarea unui ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

pasi in infiintarea unui ONG

Buna ziua,
Incercam sa infiintam un ONG. Deocamdata avem statutul si actul constitutiv definitivate cu ajutorul unui notar (care le va si autentifica). As dori sa stiu care sunt urmatorii pasi si care ar fi ordinea in care trebuie parcursi.
Multumesc!
1. Solicitarea rezervarii denumirii patronatului la Ministerul Justiţiei - taxa de rezervare denumire (5 RON ) – trezorerie;

Cererea de rezervare şi chitanta de la trezorerie se trimit la Ministerul Justitiei, in vederea eliberarii disponibilitatii denumirii.

2. Întrunirea membrilor fondatori ai patronatului pentru stabilirea înfiinţării. Incheierea Procesului verbal de constituire, prin care se confirmă acordul membrilor pentru înfiinţare, numirea Preşedintelui şi membrilor structurii de conducere, a cenzorului şi aprobarea Statutului. Se mai pot stabili cuantumul cotizaţiei, durata mandatului presedintelui si modul de reprezentare a membrilor în Adunarea Generală.

3. Incheierea contractului de inchiriere sau comodat pentru spatiul care va fi sediul patronatului, in 3 exemplare;

4. Deschiderea contului provizoriu la o banca pentru patrimoniul initial si obtinerea extrasului de cont
- patrimoniul initial minim: 2 x salariul minim pe economie

5. Intocmirea statutului

6. Autentificarea statutului, actului constitutiv si Procesului verbal de constituire ;

7. Instanţa competentă: Judecătoria în circumscripţia căreia patronatul urmează să îşi aibă sediul.

8. Dosar continut:

- Cerere înscriere ;
- Copii dupa certificatul de inregistrare al membrilor fondatori;
- Hotarîrile membrilor fondatori pentru a fi membrii ai patronatul;
- Procesul verbal de constituire, autentificat, în 3 exemplare;
- Statutul, autentificat, în 3 exemplare;
- Dovada patrimoniului iniţial;
- Dovada sediului;
- Caziere fiscale pentru toţi membrii fondatori;
- Dovada disponibilitate denumire;
- Dovada achitare taxa de timbru + timbru judiciar

11. Depunerea dosarului la judecatorie

12. Obţinerea Certificatului de Înregistrare în Registrul persoanelor non-profit.
Ordonanta nr. 26 / 2000 cu privire la asociatii si fundatii Legea 246 / 2005 pentru completarea si modificarea O 26/ 2000

Pentru ca unul din membrii fondatori ai Asociatiei sa se ocupe de toate demersurile juridice trebuie sa aiba imputernicire de la ceilalti membrii facuta la notar sau e suficient sa se stabileasca asta prin Actul Constitutiv?
Am citit cele scrise pe acest forum dar as dori totusi un raspuns clar pentru ca inca nu sunt lamurita.Am nevoie de imputernicire la notar sau nu?