Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. 380/2013

O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani.

Legea pentru grupa a II a s-a modificat in 2014:
"O altă modificare introdusă prin Legea nr. 380/2013 se referă la grupa a II-a de muncă. Astfel, perioadele de vechime în muncă realizate în această grupă (până pe 1 aprilie 2001) sunt considerate stagiu de cotizare în condiţii deosebite."

Cum calculez varsta la care iese la pensie? Am cautat calculul pensiei pentru conditii deosebite, insa nu am gasit nimic concret.

Multumesc anticipat!

Mentionez ca persoana este nascuta pe 09.02.1958, sex masculin.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va rog sa ma ajutati cu un calcul. O femeie care a iesit la pensie la limita de varsta, are pe adeverinta trecute 2 perioade de munca la grupa II. Prima perioada- 10 ani, 5 luni, 17 zile.....cea de-a doua perioada 2 ani,5 luni, 27 zile. Ambele perioade apar in procent de 100%. Care este vechimea obtinuta din acesti ani de munca la grupa II? Multumesc.
MihaelaJ77, utilizator
10 ani, 5 luni, 17 zile + 2 ani, 5 luni, 27 zile = 12 ani, 11 luni, 14 zile
la 1 an intreg de grupa II se acorda un stagiu suplimentar de 3 luni.
12 ani X 3 luni = 36 lunui = 3 ani stagiu suplimentar.
Va multumesc! Deci pe decizie este o greseala. Acolo scrie 1an si 7 luni! Facem contestatie. Bruta a scris:

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna ziua!
Daca ma puteti ajuta, as vrea sa stiu daca poate iesi la pensie anticipat si in ce conditii.
Femeie nascuta in ianuarie 1961, angajata la data 1.08.1979, a lucrat grupa a II-a 24 ani, 3 luni si 21 zile in 3 schimburi.
Din 24.11.2005 a lucrat in confectii pana in prezent.
Intreruperi in perioada 1.08.1979 - 15.06.2014: 45 zile fara plata si 1,5 luni somaj.
Va multumesc!
1. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie.

2. Din 1979 si pana a cum ar fi un stagiu de cotizare la pensie de aproximativ 34 de ani si 6 luni.

3. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

4. Pentru cei 24 de ani impliniti lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (61/8 - 5/6 = 56 de ani si 2 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani (34/6 + 6/0 = 40 de ani si 6 luni).

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta (cu reducerea stagiului de cotizare) la varsta de 56 de ani si 2 luni, in martie 2017.

6. Pensie anticipata sau anticipata partiala puteti solicita la varsta de 56 de ani si 8 luni dar la acea data indepliniti deja conditiie pentru pensie pentru limita de varsta asa ca nu mai este cazul.