Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Fara carte identitate la 21 de ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Fara carte identitate la 21 de ani

Am un amic care la varsta de 21 de ani nu are carte de identitate. Ce trebuie sa faca pentru a-si face buletinul? Va primii amenda pentru faptul ca nu si la facut pana la varsta asta?
Sa mearga la Serviciul de Evidenta a Persoanelor de care apartine cu certificatul de nastere, actul de spatiu al locuintei in care sta - insotit de proprietar - si doua chitante platite la Impozite si taxe (7 lei + 5 lei) si cu unul dintre parinti sau cu o persoana din familie.
Va fi intocmit un dosar in colaborare cu politia, asta inseamna ca va fi amprentat si i se vor face poze pentru ca politia in colaborare cu cei de la Evidenta sa ii verifice identitatea care spune ca o are.
Este posibil sa primeasca o amenda intre 40 si 80 de lei.

HGR 1375/2006 actualizata:
ART. 55
(1) În situatia în care eliberarea primului act de identitate este solicitată după împlinirea vârstei de 18 ani, sunt necesare documentele prevăzute la art. 53, precum şi următoarele:
a) declaratia unuia dintre părinti ori a unei terte persoane, din care sa rezulte faptul ca identitatea declarata în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborata cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, apartine solicitantului;
b) fişa cu impresiunile decadactilare ale solicitantului, realizată de unitatea de politie de la locul de domiciliu sau resedinta al acestuia;
c) documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie.
(2) Declaratia prevăzută la alin. (1) lit. a) se da în prezenta personalului serviciilor publice comunitare de evidenta a persoanelor care primeşte cererea de eliberare a actului de identitate.
Ares-3, moderator