Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Prima carte de identitate dupa 18 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Prima carte de identitate dupa 18 ani

In cazul in care o persoana nu si-a facut buletinul de 14 ani si nici cel de 18 ani, din cauza ca nu avea domiciliu , care sunt masurile care trebuie urmate?
Poate solicita carte de identitate provizorie cu valabilitate de 1 an.
E ceva mai complicat de-atat.
Nu se face carte de identitate provizorie in situatia asta, e nevoie de act de spatiu + majorului care n-a avut carte de identitate i se iau amprentele etc.

Art. 55
(1)În situaţia în care eliberarea primului act de identitate este solicitată după împlinirea vârstei
de 18 ani, sunt necesare documentele prevăzute la art. 53, precum şi următoarele:
a)declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane, din care să rezulte faptul că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, aparţine solicitantului;
b)fişa cu impresiunile decadactilare ale solicitantului, realizată de unitatea de poliţie de la locul de domiciliu sau reşedinţă al acestuia;
c)documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie.
(2)Declaraţia prevăzută la alin. (1) lit. a) se dă în prezenţa personalului serviciilor publice
comunitare de evidenţă a persoanelor care primeşte cererea de eliberare a actului de identitate
[ link extern ]