avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Constituire rezerve
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Constituire rezerve

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti, se pot constitui "alte rezerve" 1068 din "asociati-conturi curente" 4551 printr-o hotarare AGA ? Daca raspunsul e DA, pot acoperii pierderea anilor precedenti din aceasta rezerva?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 20:35, 9 Ianuarie 2014
Nu puteti face rezerve din 4551.
Rezervele se constituie din repartizarea profitului, si le puteti utiliza la acoperirea pierderilor din anii precedenti.
Ultima modificare: Joi, 9 Ianuarie 2014
ContSters307306, utilizator
Multumesc,
atunci poate pot inregistra in 7588 "alte venituri din exploatare" si atunci se diminueaza pierderea din anul curent?
liliigretz a scris:

Multumesc,
atunci poate pot inregistra in 7588 "alte venituri din exploatare" si atunci se diminueaza pierderea din anul curent?


Ce anume sa inregistrati in 7588 ?
Asociatul doreste sa renunte la aportul personal in favoarea societatii. Eu vreau sa stiu cum descarc contul 4551 ....am inteles ca poate fi majorat capitalul social sau inregistrarea respectivei sume ca venit in contul 7588.
Cu ajutorul acestui cont 455 se ține evidența sumelor lăsate temporar la dispoziția entității de către asociat. Mariti capitalul social cu acea suma.

Alte discuții în legătură

Cont 117 bastti bastti Buna As vrea sa stiu cum se mai lucreaza cu contul 117. De exemplu pot acoperi pierderea din anii anteriori(debit 117) cu creditul contului 4551 ? Dar ... (vezi toată discuția)
Acoperirea pierderilor din anii precedenti iolanda nyulas iolanda nyulas Societatea in cauza inregistreaz pierderi incepand din anul 2006.pe perioada 2006-2008 realizeaza pierderi din lipsa de venituri fiind o activitate de ... (vezi toată discuția)
Acoperirea pierderii din anul precedent Flavius1984 Flavius1984 In cazul in care societatea înregistrează pierderi, datorită unui mediu economic nefavorabil . Eu m-am gandit la o varianta, insa nu stiu cat de corect ... (vezi toată discuția)