Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Constituire rezerve
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Constituire rezerve

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti, se pot constitui "alte rezerve" 1068 din "asociati-conturi curente" 4551 printr-o hotarare AGA ? Daca raspunsul e DA, pot acoperii pierderea anilor precedenti din aceasta rezerva?
Va multumesc!
Nu puteti face rezerve din 4551.
Rezervele se constituie din repartizarea profitului, si le puteti utiliza la acoperirea pierderilor din anii precedenti.
ContSters307306, utilizator
Multumesc,
atunci poate pot inregistra in 7588 "alte venituri din exploatare" si atunci se diminueaza pierderea din anul curent?
liliigretz a scris:

Multumesc,
atunci poate pot inregistra in 7588 "alte venituri din exploatare" si atunci se diminueaza pierderea din anul curent?

Ce anume sa inregistrati in 7588 ?
Asociatul doreste sa renunte la aportul personal in favoarea societatii. Eu vreau sa stiu cum descarc contul 4551 ....am inteles ca poate fi majorat capitalul social sau inregistrarea respectivei sume ca venit in contul 7588.
Cu ajutorul acestui cont 455 se ține evidența sumelor lăsate temporar la dispoziția entității de către asociat. Mariti capitalul social cu acea suma.