avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatii de proprietari - Modificari la taxele ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatii de proprietari - Modificari la taxele judiciare in vigoare din 2014

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru ,publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 392, din 29 iunie 2013, care se aplica din 2014.,opereaza modificari referitor la valoarea taxelor aferente cereri adresate instantei de judecata

Astfel,Art. 3. - (1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 500 lei - 8%, dar nu mai putin de 20 lei;
b) intre 501 lei si 5.000 lei - 40 lei + 7% pentru ce depaseste 500 lei;
c) intre 5.001 lei si 25.000 lei - 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;
d) intre 25.001 lei si 50.000 lei - 1.355 lei + 3% pentru ce depaseste 25.000 lei;

Art. 21. - Cererea privind inregistrarea asociatiilor de proprietari, de locatari sau mixte si apelul impotriva incheierii judecatorului-delegat se taxeaza cu 20 lei.



Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru judiciar teisoara teisoara Buna ziua, cum se calculeaza ,va rog taxa de timbru judiciar intr-o actiune impotriva bancii careia i-am platit nejustificat 1800 euro ? va multumesc (vezi toată discuția)
Taxa timbru madalinagabriel madalinagabriel Bună seara,am un dosar pentru intabulare casa pe cale judecatoreasca,iar azi am primit o scrisoare prin care sunt instiintata ca am de platit o suma de...care ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru louisfigo louisfigo Buna ziua! As dori sa stiu care este taxa de timbru pentru o despagubire de 140.000 de euro intr-un proces civil pentru tulburare de posesie. Multumesc! (vezi toată discuția)