Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA CONTRIBUABIL INACTIV
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

CONTRIBUABIL INACTIV

Declararea contribuabililor inactivi(adica cine nu depune declaratiile de riguare la 2 termene consecutive) se face cu data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, a ordinului presedintelui ANAF pentru aprobarea Listei contribuabililor declarati inactivi. De la aceeasi data, inregistrarea in scopuri de TVA a persoanelor impozabile cuprinse in lista se va anula.(ordin ANAF 819/2008)

Reactivarea contribuabililor va fi posbila daca acestia si-au indeplinit obligatiile declarative sau daca li s-a aprobat, la cerere, trecerea in regimul derogatoriu de declarare

Intrebarea ar fi,avand in vedere ca nu se spune nimic desprea asta,CAT TIMP POT SA RAMAI IN STAREA DE INACTIVITATE ?Este mai comod sa stai asa decat sa lichidezi firma care inseamna o cheltuiala in plus?
Puteti sta comod atat timp cat nedepunerea declaratiilor fiscale la termen se sanctioneaza cu amenda?
Declararea ca inactiv este o masura care va sanctioneaza nu va simplifica situatia.Puteti sa suspendati activitatea pe trei ani, mazim, daca nu mai aveti activitate.
Radu Culcea a scris:

Declararea contribuabililor inactivi(adica cine nu depune declaratiile de riguare la 2 termene consecutive) se face cu data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, a ordinului presedintelui ANAF pentru aprobarea Listei contribuabililor declarati inactivi. De la aceeasi data, inregistrarea in scopuri de TVA a persoanelor impozabile cuprinse in lista se va anula.(ordin ANAF 819/2008)

Reactivarea contribuabililor va fi posbila daca acestia si-au indeplinit obligatiile declarative sau daca li s-a aprobat, la cerere, trecerea in regimul derogatoriu de declarare

Intrebarea ar fi,avand in vedere ca nu se spune nimic desprea asta,CAT TIMP POT SA RAMAI IN STAREA DE INACTIVITATE ?Este mai comod sa stai asa decat sa lichidezi firma care inseamna o cheltuiala in plus?
#-oAm o firma cu inactivitate declarata de la infintare.La administratie depun declaratii trimestriale,semestriale si anuale.
1.CAT TIMP POT SA RAMAI IN STAREA DE INACTIVITATE ?
2.Daca solicit regimul derogatoriu de declarare,am sanse mai mari sa mi-se aprobe in cazul acesta(firma este inactiva de la infintare,in asteptarea unor vremuri mai bune..:P).
Marian Turtoi, Consultant managementul calitatii
Deci ma declara inactiv si ma si amendeaza ?