avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata barbati

Sunt nascut la 19 iulie 1955 si m-am angajat la 1 august 1973.In anul 1975 am satisfacut stagiul militar. As dori sa stiu cand pot iesi la pensie fara penalizare?
Va multumesc.


Cu respect Florin Pana
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:32, 21 Ianuarie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Sau poate solicita pensie anticipata partiala, la 60 de ani, daca are un stagiu de cotizare de 35 de ani ( mai bine, daca nu aveti alte venituri).
Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala ispa ispa Buna seara si Hristos a Inviat, e vorba de sotul meu, si avem cateva intrebari la care am aprecia raspunsurile dvs. Gen: M Data nasterii: 06.12.1952 ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata Florenta30 Florenta30 va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii ... (vezi toată discuția)