Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme Legea 10.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme Legea 10.

Cosmarul Legii 10 - Cereri de restituire la care petentii fie ca nu primesc raspuns, fie sunt plimbati de la o usa la alta, ani si ani de zile.
Subiectul acesta pe forum poate aduce liniste si sperante noi petitionarilor si poate fi un teren fertil de lucru pentru avocati specializati.
Invit aici petitionari si avocati specializati din toata tara ca sa ne cunoastem, sa comunicam, sa formam echipe si sa lucram impreuna.
Buna ziua.Subscriu ideei dvs. si acord sprijin celor din Olt si Valcea
Bucuresti - angajez avocat pentru rezolvarea urmatorului caz:
Sunt proprietara unui imobil demolat, preluat in martie 1988 de ICRAL Vitan, cu proces-verbal.
Nu am primit despagubiri.
La data preluarii, imobilul era liber de sarcini.
Am transmis Notificarea inititala in termenul legal, conform Legii 10. Am confirmare de primire.
Am transmis documentatie la Primaria Capitalei si am numar de dosar "in lucru" la Primaria Capitalei.
Am depus la Registratura Primariei Capitalei cereri privind stadiul dosarului, in anii 2004, 2005 si 2006, dar nu am primit nici un raspuns la vreuna dintre aceste cereri.
Fata de aceasta tacere sfidatoare a Primariei, consider ca nu am nici calificarea necesara nici timpul pentru a ma ocupa in continuare de caz.
Angajez avocat specializat in probleme similare. tel 07xxxxxxxx
Liliana Gradinaru, Avocat
aveti ocazia sa alegeti un avocat, sau mai multi,dintre toti cei care activeaza in Bucuresti si nu numai.cred ca veti gasi si va dorim succes...=D>
Am o intrebare in legatura cu aplicarea Legii 10/2001.
Expertiza trebuie efectuata de catre persoanele care au revendicat un imobil sau de catre autoritati?
Primariile solicita aceste expertize ca sa mai traga de timp in privinta solutionarii dosarului.
Dar expertii de la Comisia centrala pentru restituirea proprietatilor ce rol au? Juristii primariilor sustin ca de fapt nu exista acesti experti.
V-ati intalnit in cu astfel de cazuti in practica? In ce mod s-a rezolvat problema?
Poate imi spuneti un text de lege care sa indice in mod expres ca persoanele care au revendicat un imobil sunt obligate sa faca aceasta expertiza. Eu nu am gasit.

Multumesc.
Buna ziua,

Am citit cazul dvs si as vrea sa va cer mai multe detalii, daca se poate.
Puteti sa-mi trmiteti un e-mail la urmatoarea adresa: gabriela.bejan@gmail.com pentru a vedea cum as putea sa va ajut.