Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea mai favorabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea mai favorabila

Buna ziua, cum se va face aplicarea art 6 Noul Cod Penal in cazul unei pedepse de 10 ani pentru inselaciune, in cazul unei persoane care se sustrage de la executarea pedepsei? Cine poate fece cererea la instanta, ce instanta trebuie sa judece aceasta cerere si daca exista un termen limita pentru judecarea acestor cauze?
Cu stima, Bogdan.
Veti ajunge la o pedeapsa de 5 ani daca e vorba de inselaciune.
Puteti astepta pana va extradeaza sau sa incercati cu avocat angajat.
Aceste cauze se judeca in regim de urgenta sau dureaza luni de zile?
Se poate finaliza si intr-un termen de judecata.
in primul rand trebuie sa specificati daca e o singura pedeapsa sau e o pedeapsa rezultanta a unei contopiri. rebuie sa mai specificati daca este infractiune continuata adica daca vi s-a retinut art 41 al 2 si daca sunteti recidivist.
cererea se poate inainta la instanta in termen de 6 luni de la data de 01.02.2014 , cel putin asa este prevazut acum.
la solutionarea cererii nu este necesara prezenta ci puteti depune concluzii scrise .
deabia la contestatie daca sunteti nemultumit de hotararea primei instante va puteti prezenta.
Care text de lege prevede asa?
Ma refer la cele 6 luni pentru sesizarea instantei?