Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Hartuire institutionala!!!!
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Hartuire institutionala!!!!

Buna ziua,
Sunt director de scoala si un fost domn primar, suparat ca si-a pierdut functia trimite diferite plicuri cu confirmare de primire, la scoala. Plicurile contin diferite solicitari de documente si daca nu obtine ce doreste actioneaza scoala in judecata? Scoala nu are jurist! Ce pot face? Cum pot actiona legal?
Sunt obligata ca director de institutie publica, sa primesc toate aceste plicuri si sa raspund la toate cerintele domnului?
Pot spune postasului, care aduce la scoala plicurile, ca refuz sa mai primesc aceste plicuri si sa le returneze?
Exista in aceasta tara vreo lege prin care sa poti stopa actiunile unui astfel de om?
Va multumesc!
Astept un raspuns de la dumneavoastra!
Raspundeti numai la solicitari facute in baza Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public.
[ link extern ]

Daca informatiile solicitate nu sunt de interes public atunci ii raspundeti ca solicitarea nu face obiectul Legii 544.
Solicitati o opinie si din partea juristului de la nivelul inspectoratului judetean scolar,
Daca nu o faceti, ce credeti ca vi se poate intampla? Scoala raspunde in fata autoritatilor, nu in fata persoanelor fizice care nu pot justifica un interes legitim. Daca vrea sa se informeze, informatiile de interes public se afla pe site-ul scolii (sunteti obligat sa-l aveti), alte informatii nu-i puteti da decat daca are copil la scoala, in legatura cu copilul.
Multumesc pentru raspunsuri!

De unde aflu insa care sunt documentele de interes public sau nu!
Acum vrea toate copiile de la sedintele Consiliului de Administratie din mai 2012!
Nu este precizat undeva concret !!!!!
Multumesc!
Astept raspuns!
Nu ii dati nimic pana nu primiti de la Inspectoratul Scolar Judetean lista documentelor cu caracter public.

Faceti o solicitare in acest sens ISJ si daca in lista respectiva se regaseste procesul verbal al sedintelor CA ii faceti copii si i le predati.

Nu uitati sa tarifati copia fiecarei pagini cu cate 5 lei, 5 lei si nu 0,50 lei.

Intrebati-l daca nu le vrea in dublu exemplar!;)

Cat mai multe copii inseamna bani ptr bugetul scolii, creta, bureti, hartie, flori in gradinita scolii, materiale de igiena ptr scoala, maturi, doar trebuie sa aveti grija de scoala!:)

Emiteti o decizie interna prin care stabiliti ca cei care solicita informatii de interes public trebuie sa plateasca 5 lei/pag.

@elena138, de unde ati scos-o ca este obligatoriu sa aiba scoala site? Cine credeti ca il administreaza gratis? Bineinteles ca isi poate face unul gratis dar trebuie sa fie cineva care sa il actualizeze, daca exista un profesor de info sau mate pasionat il poate face usor.

Poate cel mult un panou de informatii la intrarea in scoala cu regulamentul interior al scolii si alte informatii utile ptr elevi si parinti.

Toate autorităţile şi instituţiile publice definite conform legii sunt obligate să
comunice din oficiu o serie de informaţii de interes public, după cum urmează
(art. 5, alin. 1):

a) actele normative care reglementează organizarea şi funcţionarea
autorităţii sau instituţiei publice;
b) structura organizatorică, atribuţiile departamentelor, programul de
funcţionare, programul de audienţe al autorităţii sau instituţiei publice;
c) numele şi prenumele persoanelor din conducerea autorităţii sau a
instituţiei publice şi ale funcţionarului responsabil cu difuzarea
informaţiilor publice;
d) coordonatele de contact ale autorităţii sau instituţiei publice, respectiv:
denumirea, sediul, numerele de telefon, fax, adresa de e-mail şi adresa
paginii de Internet;
e) sursele financiare, bugetul şi bilanţul contabil;
f) programele şi strategiile proprii;
g) lista cuprinzând documentele de interes public;
h) lista cuprinzând categoriile de documente produse şi/sau gestionate,
potrivit legii;
i) modalităţile de contestare a deciziei autorităţii sau a instituţiei publice în
situaţia în care persoana se consideră vătămată în privinţa dreptului de
acces la informaţiile de interes public solicitate.

[ link extern ]
cyan, moderator
1. Legea nr.nr. 554/2004 a contenciosului administrativ:
art.1(1)
- Orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de catre o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim si repararea pagubei ce i-a fost cauzata. Interesul legitim poate fi atat privat, cat si public.
....

art.2 (1)In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
.....
(h)nesolutionare in termenul legal a unei cereri - faptul de a nu raspunde solicitantului in termen de 30 de zile de la inregistrarea cererii, daca prin lege nu se prevede alt termen;

2. OG 27/2002
Art. 8

(1)Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.

(2)Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.

Prin urmare, scoala are obligatia de a raspunde la orice petitie adresata acesteia.