Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit neplatit - care este obligatia de plata a sotiei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit neplatit - care este obligatia de plata a sotiei

In 2007 sotul a facut un credit de nevoi personale fara garantii.Ulterior a ramas fara loc de muca si nu a mai putut plati.Creditul a fost cesionat unei firme de recuperari,iar acasa ii vine lunar instiintate cu suma de plata . Nu a semnat vreun angajament de plata cu recuperatorii. Daca sotul nu are bunuri, poate fi obligata la plata sotia? Suma a devenit mare undeva la 32.000 de ron. Bunurile sotiei sunt dobandite inainte de casatorie,ma refer la un apartament.
Numai daca e vb de o datorie comuna. In ce scop s-a imprumutat sotul ?
Sotia nu stia ca sotul a facut un imprumut de nevoi personale
Creditul a fost facut in timpul casatoriei,dar sotia s-a trezit cu instiintari de plata pe numele sotului.
Nu raspunde pentru datoria sotului daca e o datorie proprie.
Chiat daca sunt in continuare casatoriti? Multumesc mult pentru lamurire.