Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sanatate - medicamente compensate Parkinson
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sanatate - medicamente compensate Parkinson

Bolnavii care sufera de boala Parkinzon, beneficeaza de medicamente compensate?
Medicamentele pentru boala Parkinson apar in lista de compensate pe anul 2012 si se vor pastra si pe noua lista din 2014.

In 22 decembrie 2013 a aparut in presa urmatoarea stire:

Cele mai multe medicamente incluse pe noua listă de compensate, care ar putea intra în vigoare odată cu pachetul serviciilor de bază - probabil la 1 martie, potrivit lui Eugen Nicolăescu -, sunt pentru cancer, diabet, boli reumatice, prevenirea accidentelor vasculare şi hepatite virale.

Noua listă, dată publicităţii duminică de Ministerul Sănătăţii (MS), a fost elaborată de 16 comisii cu peste 120 medici, profesori şi academicieni, a precizat ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu....

Eugen Nicolăescu a mai spus, pe de altă parte, că luni va fi postat pe site-ul ministerului, la secţiunea transparenţă decizională, proiectul de hotărâre de guvern privind actualizarea listei medicamentelor compensate, după care procedura legată de aceasta va continua.

"Până în 9 ianuarie, vor putea fi depuse contestaţii, iar pe 11 ianuarie se va constitui comisia de soluţionare a constestaţiilor şi până la maximum 24 ianuarie aceste contestaţii trebuie soluţionate, astfel încât, la sfârşitul lui ianuarie, proiectul sa fie înaintat Guvernului, spre aprobare", a explicat ministrul Sănătăţii.

Potrivit MS, cele mai multe molecule şi indicaţii terapeutice de pe noua listă sunt pentru cancer (inclusiv leucemii), diabet, boli reumatice, prevenirea accidentelor vasculare (anticoagulante) şi hepatite virale.

De asemenea, lista conţine, printre altele, medicamente pentru insuficienţă cardiacă cronică, boli rare, Parkinson, epilepsie, osteoporoză, tratamente post-transplant (în cazul respingerii grefei) şi episoade depresive majore.
Va multumesc 1