Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contact inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contact inchiriere

Buna ziua!
V-as ruga sa imi spuneti,pentru infiintare Intreprindere individuala, cum se poate face contract de inchiriere pe spatiul folosit ca punct de lucru, avand in vedere ca cel care detine spatiul este persoana fizica? Trebuie anexat extras funciar?
Multumesc frumos!
bliana, utilizator
Contract de inchiriere se poate face oricum si cu orice persoana care este proprietar sau care, chirias fiind, nu are prin contract interdictia sa subcontracteze. Dovada de proprietate a celui ce inchiriaza sau subinchiriaza se face prin actul de proprietate (vanzare-cumparare, partaj, donatie, samd) sau prin actul de subinchiriere (sens in care va este necesa contractul de inchiriere initial). Succes!