Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 010 TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 010 TVA

Pana la ce data trebuie depusa declaratia 010, pentru trecerea de la trimestru la luna, ca platitor de TVA ? Multumesc!
Formular 010 se depune de către persoanele juridice care au obligaţia să se înregistreze ca plătitori de TVA în urma depăşirii plafonului legal de scutire. Reglementare: art. 152 alin. (6) Cod Fiscal; OMEF nr. 262/2007;
Codul Fiscal prevede ca:

" 6) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii ori depăşirii plafonului. Data atingerii sau depăşirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins ori depăşit. Regimul special de scutire se aplică până la data înregistrării în scopuri de TVA, conform art. 153. Dacă persoana impozabilă respectivă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligaţii privind taxa de plată şi accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrată în scopuri de taxă conform art. 153."
Buna ziua,

Depuneti astazi declaratia 010, dar sa aveti cifra de afaceri realizata in 2013 de peste 100.000 euro, altfel veti ramane platitor de TVA trimestrial si nu aveti de ce sa depuneti 010.
In cazul in care cifra de afaceri este de peste 100.000 euro atunci depuneti 010 si veti ramane cu TVA lunar pana la finele anului 2014. Nu se va schimba perioada fiscala privind TVA in timpul anului, decat in situati in care veti avea achizitii intracomunitare.

O zi extraordinara.
Total Contabilitate, Contabil