avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

Am atins cifra de afaceri de 35000euro (valoarea cursului la data aderarii) in data de 23/12/2009. Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia in continuatre de scutirea de tva intru-cat art.152 aliniatul 6 din Codul fiscal prevede si urmatoarele "data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit" iar in cazul meu prima zi a lunii calendaristice urmatoare o constituie inceputul unui nou an fiscal 01/01/2010.Multumesc
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 22:29, 6 Ianuarie 2010
Parerea mea este ca de la 1 ian 2010 ati devenit "platitor".
Depuneti declaratia 010.

Succes!
art. 152, alin. (6) cod fiscal
Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire în decursul unui an calendaristic, trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii sau depăşirii plafonului. Data atingerii sau depăşirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins sau depăşit. Regimul special de scutire se aplică până la data înregistrării în scopuri de TVA, conform art. 153.

asadar data atingerii se refera strict la cele 10 zile in care trebuie sa va inregistrati in scopuri TVA.

codul valabil TVA il veti primi insa incepand cu 1 februarie 2010, conform pct. 66, alin 1, litera c din norme metodologice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare platitor de tva acuarm acuarm Sunt intreprindere individuala infiintata in 02.09.2009.La 31 dec. 2009 am realizat o cifra de afaceri de 121.300 ron. Cand ar trebui sa devin platitor de TVA? ... (vezi toată discuția)
Platitor tva adytz_1979 adytz_1979 Salutare, poate cineva sa-mi spuna la ce curs se calculeaza cei 35.000 euro dupa care se trece automat din neplatitor de TVA la platitor? Si eventual ... (vezi toată discuția)
Cu ce data devin faptic platitor de tva lylyan lylyan Daca in august depasesc plafonul de 220000 lei ce am de facut? Si cu ce data facturez cu TVA? Multumesc (vezi toată discuția)