Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

Am atins cifra de afaceri de 35000euro (valoarea cursului la data aderarii) in data de 23/12/2009. Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia in continuatre de scutirea de tva intru-cat art.152 aliniatul 6 din Codul fiscal prevede si urmatoarele "data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit" iar in cazul meu prima zi a lunii calendaristice urmatoare o constituie inceputul unui nou an fiscal 01/01/2010.Multumesc
Parerea mea este ca de la 1 ian 2010 ati devenit "platitor".
Depuneti declaratia 010.

Succes!
art. 152, alin. (6) cod fiscal
Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire în decursul unui an calendaristic, trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii sau depăşirii plafonului. Data atingerii sau depăşirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins sau depăşit. Regimul special de scutire se aplică până la data înregistrării în scopuri de TVA, conform art. 153.

asadar data atingerii se refera strict la cele 10 zile in care trebuie sa va inregistrati in scopuri TVA.

codul valabil TVA il veti primi insa incepand cu 1 februarie 2010, conform pct. 66, alin 1, litera c din norme metodologice.