Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila reevaluare cladiri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila reevaluare cladiri

Buna seara!
As avea nevoie de un sfat. Ma puteti ajuta cu o monografie contabila privind inregistrarile contabile in cazul unei reevaluari a unei cladiri?
Va multumesc anticipat!
Buna seara,

Cititi va rog acest topic in cazul in care imobilul a mai fost revaluat sau valoarea reevaluta este mai mare decat valoarea neta contabila.
www.avocatnet.ro/content/for...

In cazul in care imobilul este reevaluat pentru prima data, iar valoarea reevaluata este mai mica decat valoarea neta contabila, deci se inregistreaza o descrestere, monografia este :
2812=212 cu anularea amortizarii si 6813=212 cu descresterea.
Din punct de vedere fiscal cheltuiala este nedeductibila(art.21, alineatul 4 litera ş din CF=

Numai bine
Va multumesc pentru ajutor! Numai bine!