Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit CONTABILIZARE REEVALUARE CLADIRE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

CONTABILIZARE REEVALUARE CLADIRE

Buna ziua.
La decembrie 2011 s-au reevaluat 2 caldiri, care nu au mai fost reevaluate.
Una a inregistrat crestere , alta descrestere ca urmare a reevaluarii.
Cum contabilizez cresterea,respectiv descresterea?
Multumesc pentru ajutor,
Mihaela.
1. Pentru cladirea care a inregistrat descrestere in urma reevaluarii:
2812=212-val amortizarii calculata pana la data reevaluarii
6813=212-dif dintre valoarea ramasa de amortizat si val reevaluata
Incepand cu luna ian 2012 calculati amortizarea la val reevaluata si raportat la nr de luni ramase de amortizat
Suma inregistrata in contul 6813 este cheltuiala nedeductibila.
2. Pentru cladirea care a inregistrat crestere in urma reevaluarii:
2812=212-val amortizarii calculata pana la data reevaluarii
212=105 - diferenta dintre valoarea reevaluata si val ramasa de amortizat inainte de reevaluare
Trebuie sa tineti evidenta analitica a contului 105 pentru fiecare mijloc fix reevaluat.