avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit CONTABILIZARE REEVALUARE CLADIRE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

CONTABILIZARE REEVALUARE CLADIRE

Buna ziua.
La decembrie 2011 s-au reevaluat 2 caldiri, care nu au mai fost reevaluate.
Una a inregistrat crestere , alta descrestere ca urmare a reevaluarii.
Cum contabilizez cresterea,respectiv descresterea?
Multumesc pentru ajutor,
Mihaela.
Cel mai recent răspuns: GrizaD , utilizator 09:20, 30 Martie 2012
1. Pentru cladirea care a inregistrat descrestere in urma reevaluarii:
2812=212-val amortizarii calculata pana la data reevaluarii
6813=212-dif dintre valoarea ramasa de amortizat si val reevaluata
Incepand cu luna ian 2012 calculati amortizarea la val reevaluata si raportat la nr de luni ramase de amortizat
Suma inregistrata in contul 6813 este cheltuiala nedeductibila.
2. Pentru cladirea care a inregistrat crestere in urma reevaluarii:
2812=212-val amortizarii calculata pana la data reevaluarii
212=105 - diferenta dintre valoarea reevaluata si val ramasa de amortizat inainte de reevaluare
Trebuie sa tineti evidenta analitica a contului 105 pentru fiecare mijloc fix reevaluat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluare apartament si parcare Mariralu Mariralu Buna ziua , Am o nelamurire privind inregistrarea reevaluarii . Apart. achizitionat in 2010 - 428.920,72 Amortizare pana la martie 2012 ... (vezi toată discuția)
Reevaluare caldire lelcunadia lelcunadia am si eu un caz concret : am achizitionat o cladire in 2007 cu valoare 80000, acum se face reevaluarea si scade vla o valoare de 50000 lei. Pana acum nu s-a ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladiri danabobo danabobo Buna ziua,am urm situatie:Val cladir=364000;amortizarea calculata la data reevaluarii=30000;val dupa reevaluare=341000;mentionez ca nu a mai fost facuta alta ... (vezi toată discuția)