Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tratament contabil fiscal reevaluare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tratament contabil fiscal reevaluare cladire

Buna,

Va rog sa-mi confirmati daca inregistrarile contabile si tratamentul fiscal pentru reevaluarea ( a doua reevaluare ) unei cladirii a unei societati comerciale este corect :
Detalii reevaluare :
Valoare de intrare cladire( din cont 212) 164 954
Valoarea neta cladire pana in reeval( minus depreciere) 147 692
Valoare depreciere cumulata in dec 2012 17 262
Valoare cladirii reevaluata 117 871
Diferenta de reevaluare -29 821
Mentionez ca in contului 105 Rezerve din reevaluare exista un sold creditor de
5 365 lei provenind din reevaluarea anterioara.

mai jos inregistrarile contabile corespunzatoare
1) Eliminarea amortizarii cumulate din valoarea contabila
2812= 212 17 262 lei

2)Inregistrarea diferenta din reevaluare (minus ) acoperita din ct. 105 Rezerve de reevaluare
105= 212 5 365 lei

3)Inregistrarea diferenta din reevaluare neacoperita din ct. 105 Rezerve de reevaluare
6813= 212 24 455 lei

Care sunt implicatiile fiscale ?
chelt din ct 6813 in suma de 24 455 lei sunt nedeductibile ?
inreg 105=212 5 365 lei implica o impozitare si o declarare ca venituri impozabile in declaratia 101 ?

Multumesc anticipat

Buna ziua,

Potrivit art.21, alineatul 4 litera ş) din CF, sunt cheltuieli nedeductibile, cheltuielile reprezentând valoarea deprecierilor mijloacelor fixe, în cazul în care, ca urmare a efectuării unei reevaluări, se înregistrează o descreştere a valorii acestora.

Suma care reduce rezerva din reevaluare nu are incidente fiscale, deoarece rezerva din reevaluare se impoziteaza concomitent cu amortizarea bunului. Practic rezerva din reevaluare nu reprezinta o facilitate fiscala ca sa implice costuri de natura fiscala la diminuarea acesteia ca urmare a scaderii valorii imobilului in urma reevaluarii.

Numai bine