Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minora insarcinata !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minora insarcinata !

Buna seara stimati utilizatori ai forumului ! Am o problema ce ma macina pe zii ce trece ! ce se intampla daca am intretinut relatii sexuale cu o minora de 14 iar ca urmare aceasta a ramas insarcinata ? eu fiind major la data savarsirii actului sexual ! Totul s-a intamplat de buna voie ...

Va rog sa nu-mi explicati in termeni prea juridici ci si mai pe intelesul fiecaruia :)

Daca aveti nevoie de alte detalii o sa vi le spun !
In termeni nejuridici, ati cam pus-o!:)

In termeni juridici ati comis o infractiune care este pedepsita de Codul penal cu inchisoare.

art. 198 Cod Penal

Actul sexual cu un minor
Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15 - 18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacă faptele prevăzute în alin. 1 - 3 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Când fapta prevăzută în alin. 1 a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. 1 - 4 au avut urmările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

Nu cred ca mai este nevoie sa ne dati detalii.
Acestea probabil le veti da la politie, parchet, judecatorie, puscarie;)!
cyan, moderator
de suspendare exista vreo vorba ceva ?...adica pot lua cu suspendare ? am vreo sansa ?
Inainte de a va gandi la ce puteti pati, ati omis esentialul: insarcinata.
Adica veti fi tata nu doar ea mama. Astfel incat opinia mea e sa va asumati si acest rol si sa o ajutati, sustineti in toate modurile posibile si pe urma ... v-a explicat colegul pe intelesul tuturor...
Sarutmainile stimata doamna , cum o sa o mai sustin eu de , dupa gratii ?! faceti haz de necaz... Nu stiu ce mi-a trebuit , chiar nu stiu ... Mi se duce viitoru pe .... pentru 20 de minute de ...
aeliusxxx a scris:

faceti haz de necaz...

Asteptati felicitari? Dupa 20 de minute de ... trebuie sa va asumati consecintele faptei.
Va ganditi ca vi se duce viitorul dar la viitorul minorei nu v-ati ganditi?
Daca se mai poate minora trebuie sa mearga de urgenta si sa faca intrerupere de sarcina.