Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Detalii despre vârsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Detalii despre vârsta de pensionare

as dori sa stiu detalii despre virsta de pensionare
am lucrat i n urmatoarele etape
1 an si 6luni sondor(sept 1981-martie 1983)
februarie 1986-martie 1990 turlist (fara grupa trecuta in cartea de munca)
martie 1990-apr. 2011 turlist (gr 1 de munca)
apr 2011-ian 2014 turlist (cond speciale de munca)
sunt nascut in 16.10 .1960

VA MULTUMESC

Grupa I-a a fost pana la 31/03/2001.
Daca anii de grupa sunt asimilati la conditii speciale:
Limita de varsta la 53 de ani si 6 luni.
65 ani - 11 ani si 6 luni = 53 ani si 6 luni.
Cand veti realiza 24 de ani(martie 2014),reducerea va fi de 12 din 65.
va multumesc.Dar care e stagiul de cotizare?se pune si armata?daca am lucrat cu contract in alta parte dar dupa programul de la job-ul principal se considera vechime?
bebev3, utilizator
Indepliniti conditia stagiului complet(35)pentru a beneficia de reduecrea varstei.
multumesc.am o adeverinta eliberata de angajator in care se specifica ca pana la 0q1 04 2001 am obtinut si alte venituri in afara celor specificate ic carnetul de munca si pentru care s-au platit taxele la casa de pensii,dar nu mi-a fost luata in considerare .Am facut recurs la hotararea casei de pensii,dar as vrea sa stiu daca raspunsul o sa fie negativ ce pot face in continuare si daca am sanse de reusita?
Ce se intelege prin recurs ?