Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua - inspector SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua - inspector SSM

Ce pasi trebuie facuti pentru a incepe sa desfasor o noua activitate cea de Inspector SSM, avand un certificat de calificare in acest domeniu, la serviciu nu vom mai lucra si voi intra in somaj.
Inteleg ca detineti un certificat dar nu ati lucrat deloc ca inspector SSM. Aveti mai multe posibilitati:
-sa va angajati la o alta firma pe functia de insp. SSM
-sa va angajati la un Serviciu Extern de Prevenire si Protectie (SEPP)
-sa va faceti propriul SEPP.
Pentru aceasta ultima varianta trebuie sa indepliniti mai multe conditii:
-curs in domeniul SSM cu durata de min. 80 de ore (pe care spuneti ca il aveti)
-curs postuniversitar in domeniul SSM cu durata de min. 180 de ore sau master/doctorat in domeniul SSM
-vechime in domeniul SSM de min. 5 ani (dovedita cu documente)
-la ORC deschideti PFA/II/SRL
-depuneti dosarul la ITM
-obtineti Certificat de Abilitare pentr SEPP.

(Detalii in Normele metodologice de aplicare a Legii 319/2006, aprobate prin HG 1425/2006, cu modif. si compl. ulterioare).
Succes !