Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Firma inactiva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Firma inactiva

Am fost somat ca firma va fi declarata inactiva pt ca nu am depus declaratii si.
daca nu depun in 15 zile.Ce urmeaza dupa aceasta ??
Starea de inactivitate fiscala a unei firme se inscrie in cazierul fiscal al administratorului / asociatului acesteia.
Buna ziua,

OG 75/2001 – Organizarea si functionarea cazierului fiscal [actualizata 05-09-2011]

Art. 8
(1) Prezentarea certificatului de cazier fiscal este obligatorie in urmatoarele situatii:
a) la infiintarea societatilor comerciale, a societatilor cooperative si a cooperativelor agricole, de catre asociati, actionari si reprezentantii legali desemnati;
b) la solicitarea inscrierii asociatiilor si fundatiilor in Registrul asociatiilor si fundatiilor de catre asociatii sau membrii fondatori ai acestora;
c) la autorizarea exercitarii unei activitati independente de catre solicitanti;
d) la cesiunea partilor sociale sau a actiunilor de catre noii asociati sau actionari;
e) la numirea de noi reprezentanti legali, precum si la cooptarea de noi asociati sau actionari cu prilejul efectuarii majorarii de capital social de catre noii reprezentanti legali, asociati si actionari.

Asta inseamna ca veti avea probleme cand veti dorii sa fiti intr-una din situatiile descrise mai sus.

Respect,
Dan Preda.