avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Firma inactiva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Firma inactiva

Am fost somat ca firma va fi declarata inactiva pt ca nu am depus declaratii si.
daca nu depun in 15 zile.Ce urmeaza dupa aceasta ??
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 16:06, 2 Februarie 2014
Starea de inactivitate fiscala a unei firme se inscrie in cazierul fiscal al administratorului / asociatului acesteia.
Buna ziua,

OG 75/2001 – Organizarea si functionarea cazierului fiscal [actualizata 05-09-2011]

Art. 8
(1) Prezentarea certificatului de cazier fiscal este obligatorie in urmatoarele situatii:
a) la infiintarea societatilor comerciale, a societatilor cooperative si a cooperativelor agricole, de catre asociati, actionari si reprezentantii legali desemnati;
b) la solicitarea inscrierii asociatiilor si fundatiilor in Registrul asociatiilor si fundatiilor de catre asociatii sau membrii fondatori ai acestora;
c) la autorizarea exercitarii unei activitati independente de catre solicitanti;
d) la cesiunea partilor sociale sau a actiunilor de catre noii asociati sau actionari;
e) la numirea de noi reprezentanti legali, precum si la cooptarea de noi asociati sau actionari cu prilejul efectuarii majorarii de capital social de catre noii reprezentanti legali, asociati si actionari.


Asta inseamna ca veti avea probleme cand veti dorii sa fiti intr-una din situatiile descrise mai sus.

Respect,
Dan Preda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorii la stat miticasu miticasu Fratele meu a cumparat o SC si a facut o lucare cu ea, dupa care nu a mai avut activitate. In acelasi timp a intrat in vigoare legea impozitul forfetar, si a ... (vezi toată discuția)
Pfa-firma (unul dintre asociatii unei s.r.l. suspendata poate deveni pfa?) lnegreanu lnegreanu Daca sunt 2 asociati la un SRL suspendat, unul dintre ei poate sa devina un PFA fara nici o legatura cu firma? (vezi toată discuția)
Og 26/2000/revizuita in 2013 ARKzad ARKzad pentru infiintarea unui ONG(Asociatie) este necesar obtinerea de certificate de cazier financiar pentru membrii fondatori?.In OG,nu se precizeaza necesitatea ... (vezi toată discuția)