Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA-firma (unul dintre asociatii unei s.r.l. ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA-firma (unul dintre asociatii unei s.r.l. suspendata poate deveni pfa?)

Daca sunt 2 asociati la un SRL suspendat, unul dintre ei poate sa devina un PFA fara nici o legatura cu firma?
CU SIGURANTA, DA.
Si cum se procedeaza?
Cel interesat se prezinta la serviciul de asistenta din cadrul registruluii comertului si solicita infiintarea unui PFA in conditiile OUG 44/2008. Detalii infiintare aici:
[ link extern ]
In situatia ca ati dori sa aveti si angajati va recomand sa infiintati o intreprindere individuala. Detalii aici:[ link extern ]
SUCCES!
multumesc frumos de informatiile utile!
ATENTIE fiind asociat intr-un SRL (mai ales daca sunteti si administrator !) trebuie sa retineti si urmatoarele aspecte:

- SRL-ul cu activitate suspendata are in continuare obligatii declarative;
- In situatia in care SRL-ul nu depune timp de 6 luni aceste declaratii este declarat inactiv fiscal;
- fapta (aducerea unei firme in inactivitate fiscala) se inscriie in cazierul fiscal atat al firmei cat si in cazierul fiscal al administratorilor acesteia (OG 75/2001).

CONSECINTELE cazierului fiscal pentru o persoana fizica:
- nu poate desfasura activitati independente (deci nu poate infiinta un PFA).

BAZA LEGALA:

ORDONANTA nr. 75 din 30 august 2001 privind organizarea si functionarea cazierului fiscal*) - Republicare, art.8
(1)Prezentarea certificatului de cazier fiscal este obligatorie în urmatoarele situatii:
a)la înfiintarea societatilor comerciale, a societatilor cooperative si a cooperativelor agricole, de catre asociati, actionari si reprezentantii legali desemnati;
b)la solicitarea înscrierii asociatiilor si fundatiilor în Registrul asociatiilor si fundatiilor de catre asociatii sau membrii fondatori ai acestora;
c)la autorizarea exercitarii unei activitati independente de catre solicitanti (PFA ...);
d)la cesiunea partilor sociale sau a actiunilor de catre noii asociati sau actionari;
e)la numirea de noi reprezentanti legali, precum si la cooptarea de noi asociati sau actionari cu prilejul efectuarii majorarii de capital social de catre noii reprezentanti legali, asociati si actionari.