Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... OG 26/2000/revizuita in 2013
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

OG 26/2000/revizuita in 2013

pentru infiintarea unui ONG(Asociatie) este necesar obtinerea de certificate de cazier financiar pentru membrii fondatori?.In OG,nu se precizeaza necesitatea acestor documente.
OG 75/2001 privind organizarea si functionarea cazierului fiscal
Art. 8
(1) Prezentarea certificatului de cazier fiscal este obligatorie in urmatoarele situatii:

a) la infiintarea societatilor comerciale, a societatilor cooperative si a cooperativelor agricole, de catre asociati, actionari si reprezentantii legali desemnati;

b) la solicitarea inscrierii asociatiilor si fundatiilor in Registrul asociatiilor si fundatiilor de catre asociatii sau membrii fondatori ai acestora;

c) la autorizarea exercitarii unei activitati independente de catre solicitanti;

d) la cesiunea partilor sociale sau a actiunilor de catre noii asociati sau actionari;

e) la numirea de noi reprezentanti legali, precum si la cooptarea de noi asociati sau actionari cu prilejul efectuarii majorarii de capital social de catre noii reprezentanti legali, asociati si actionari.
De ce nu este prevazuta aceasta obligatie in OG 26/2000??.
mai mult: in ghidul infiintarii ONG se precizeaza o taxa de 5 lei pentru cazier fiscal iar la Ad.financiara se cere 20 lei?!.
Intrebati pe cei care au emis actul normativ , de ce nu au prevazut acea obligatie in OG 26/2000.

Taxa pentru cazierul fiscal este de 20 lei, probabil ca acel ghid a fost elaborat cu mult timp inainte de a se stabili aceasta valoare.
[ link extern ]