Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Servicii medicale pe parcursul pensiei cu penalizare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Servicii medicale pe parcursul pensiei cu penalizare

Pe parcursul pesniei cu penalizare(deci cu stagiul de cotizare complet-peste 30 de ani), pot beneficia de servicii medicale?
1. Dvs. beneficiati de pensie anticipata partiala.

2. Orice pensionar este asigurat la sanatate si plateste si contributia de 5,5% la sanatate.

3. Uitati-va pe talonul de pensie si la rubrica "CASS" scrie suma care vi se retine pentru sanatate (din suma care depaseste 740 lei).

4. Daca aveti o pensie pana in 740 lei atunci nu vi se mai retine CASS dar tot sunteti asigurata la sanatate, plata bcontributiei fiind facuta de la buget.

5. Asadar beneficiati de servicii medicale gratuite.