avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe pensie

Unui pensionar cu handicap grav i se opreste impozit pe pensie?
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 22:13, 21 Ianuarie 2013
"Conform Codului fiscal in vigoare in prezent pensiile se supun contributiei pentru asigurare de sanatate si impozitarii astfel:

Contributia pentru asigurare de sanatate se aplica pentru suma din pensie ce depaseste 740 lei.
Cota de contributie de asigurare de sanatate este de 5,5%.
Impozitarea pensiilor se face prin retinerea unui impozit de 16% din suma ce depaseste plafonul de 1000 lei dupa ce a fost retinuta contributia pentru asigurare de sanatate."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit și cas la pensie gelu0808 gelu0808 Buna ziua. Dacă mi-a fost reținut impozit și CAS din salariu timp de 30 de ani, de ce se continua impozitarea și retinerea CAS la pensie dacă se ... (vezi toată discuția)
Pensie militara tuilleries tuilleries Buna ziua! Unchiul meu a iesit la pensie din cadrul armatei, colonel in rezerva.As dori sa stiu daca pensia se impoziteaza.Pe decizia de pensie scrie cuantumul ... (vezi toată discuția)
Contributii asigurari de sanatate lemia50 lemia50 Cum se calculeaza contributia de 5,5%aplicata pensiilor ?Deex.pentru o pensie de 1200 lei procentul se calculeaza pe toata pensia sau pe diferenta dintre 1200 ... (vezi toată discuția)