Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe pensie

Unui pensionar cu handicap grav i se opreste impozit pe pensie?
"Conform Codului fiscal in vigoare in prezent pensiile se supun contributiei pentru asigurare de sanatate si impozitarii astfel:

Contributia pentru asigurare de sanatate se aplica pentru suma din pensie ce depaseste 740 lei.
Cota de contributie de asigurare de sanatate este de 5,5%.
Impozitarea pensiilor se face prin retinerea unui impozit de 16% din suma ce depaseste plafonul de 1000 lei dupa ce a fost retinuta contributia pentru asigurare de sanatate."