Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare cumparare

Buna ziua,

doresc sa ma sfatuiti cum sa fac cel mai bine in achizitionarea unei case de la un bunic safac acte de vanzare cumparare sau si cu intretinere .Cum ar fi mai bine pt mine ca sa nu fie probleme de atacat acest act.
Iar la executarea actului de vanzare cumparare carer ar fi suma minima care pot sa o declar la notar pt achizitia casei?
Multumesc
Ambele acte ar putea fi atacate, daca nu vor fi incheiate corespunzator sau daca nu va veti executa obligatiile asumate. In privinta vanzarii si respectiv a taxei ce urmeaza a fi achitata, oricare ar fi valoarea declarata de Dvs (chiar daca este sub pretul real), birourile notariale cunosc valorile minime sub care nu se tranzactioneaza.