Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radarele fixe sunt in ilegalitate!!!!!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radarele fixe sunt in ilegalitate!!!!!

Rdarele fixe sunt in ILEGALITATE,din cauza ca nu sunt omologate de BMRL(Biroul Roman de Metrologie Legala),doar cele de pe DN 1(Balotesti,Ciolpani,Puchenii Mari,Barcanesti,Comarnic,Sinaia),si cam atat,restul sunt la "praduiala" si sa-i jecmaneasca pe fraieri.De ce statul Roman permite asa ceva?Este in cardasie cu "smecherii" sau "baietii destepti",care fac un ban gramada,pe spinarea prostilor?Priviti harta radarelor fixe,din Europa si veti vedea ca numai Romania si Ungaria au asa ceva.Pe langa,cutiile alea gri,ar trebui instalata o BUCLA INDUCTIVA, pentru a determina viteza unui vehicul,nicidecum o "poza" facuta de un APARAT neomologat de BMRL.Asta este abuz si incalcarea clara a drepturilor omului,de carte o" firmulita" privata,cu sediul intr-o cutie Postala.
Pe langa aceste aspecte primariile pe raza carora sunt amplasate fac plati directe din bugetele locale ce contravin codului fiscal. Cea mai folosita este politia romana care consuma resurse umane si financiare in folosul primariilor locale si a firmelor 'baietilor destepti'. Oricum amenzile stabilite conform acestor radare fixe sunt ilegale si deoarece politia nu poate face constatari privind depasirea vitezei legale decat cu aparatele din dotare...
Cateva informatii concrete sunt dezbatute aici: [ link extern ]
Aurelian Cîcu, Consilier juridic
Multumesc,pentru raspuns!Dar de ce nu se iau masuri ,daca aceste "radare" sunt ilegale?De ce omul amarat trebuie sa plateasca,unor "baieti destepti"?"Avocatul poporului", ce are de zis in aceasta chestiune,sensibila si grava?Am ajuns IAR in CONUNISM,cand amenzile radar se dadeau "cu lopata"?Cum se poate ca o simpla poza,facuta cu orice fel de "aparat foto",aflat intr-o cutie "Gri" sa poata fi proba intr-un proces,cand toata lumea stieeeee,ca POZELE nu pot fi probe?Si apoi se incalca foarte grav DREPTURILE OMULUI,cand trimiti,o "amenda dupa 150 DE ZILE de la "savarsirea" "infractiunii".Cum mai poti contesta asa ceva,dupa 150 de zile?Eu am primit o asemenea "instiitare",dupa 150 de zile si as dori sa stiiu cum pot sa contest PV.In toata Lumea asta, doar la noi in Romania exista asa "radare"....."Ca la noi la nimenea"
Eu stiam ca radarele in miscare nu au omologare si nu cele fixe. Daca nu sunt omologate se poate contesta oricand procesul verbel de cosnstatare a contraventiei.
referitor la radarele amplasate pe masinile politiei acestea sunt omologate si pentru a a verifica viteza in mers.

av zaharia f.
Nu cred că sunt toate omologate pentru măsurarea vitezei din mers.

NORMA DE METROLOGIE LEGALA NML 021-05 din 23 noiembrie 2005
"Aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre)" *)
EMITENT: BIROUL ROMAN DE METROLOGIE LEGALA
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 1.102 bis din 7 decembrie 2005

*) Aprobata prin Ordinul nr. 301 din 23.11.2005 din Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1102 din 07.12.2005

3.8.2. Amplasarea cinemometrelor radar care functioneaza in regim stationar trebuie facuta astfel incat sa se evite pozitionarea lor in apropierea surselor puternice de radiatii electromagnetice (emitatoare de radio sau televiziune, linii electrice de inalta tensiune, etc).

4. Cerinte privind utilizarea cinemometrelor
4.1. Cinemometrele trebuie intretinute, transportate, instalate si utilizate in stricta conformitate cu prevederile manualului de utilizare aprobat. Operatorii au obligatia de a se asigura in legatura cu corecta instalare si functionare a cinemometrelor si de a nu le utiliza daca exista dubii in ceea ce priveste corectitudinea efectuarii masurarilor.
4.2. Masurarile si inregistrarile care constituie probe pentru aplicarea prevederilor legislatiei rutiere in vigoare, trebuie sa fie efectuate numai de catre operatori calificati. Instruirea operatorilor se va efectua in conformitate cu reglementarile specifice in vigoare, elaborate de institutia abilitata sa detina si sa utilizeze cinemometrele.
4.3. Cinemometrele vor putea fi utilizate legal numai daca au fost verificate metrologic, au fost marcate si sigilate in conformitate cu prevederile prezentei norme si sunt insotite de buletine de verificare metrologica in termen de valabilitate.
4.4. Masurarile efectuate cu ajutorul cinemometrelor nu pot constitui probe pentru aplicarea legislatiei rutiere daca nu sunt respectate cerintele 4.1. ... 4.3. din prezenta norma, precum si in urmatoarele cazuri:
- daca masurarile au fost efectuate in conditii de ceata, ploaie, ninsoare sau furtuna;
- daca cinemometrul este destinat numai utilizarii in regim stationar, iar masurarile au fost efectuate cu cinemometrul in miscare,
- daca, in momentul masurarii, in raza de masurare a aparatului se deplaseaza simultan mai multe autovehicule, iar autovehiculul vizat nu poate fi pus clar in evidenta.
eugen68octavian, utilizator