avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire!

Buna ziua , am si eu o intrebare daca ii las prin testament fratelui meu mai mare casa şi toate bunurile din gospodărie, cu dorinţa ca imobilul să nu fie înstrăinat, ci să o lase moştenire verişoarei mele, care, la rândul său să o lase moştenire primului născut băiat cum as putea interpreta aceasta clauza ? Legat sub termen extinctiv si cu titlu particular sau legat cu titlu universal ?
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 18:33, 22 Mai 2014
Exista posibilitatea testamentului sau legatului cu substitutie fideicomisara, insa nu poate functiona decat intre dvs, ca dispunator, frate, ca instituit si verisoara ca substituit. Aici se opreste. Subsituitul adica verisoara este cea care va fi beneficiara testamentului si nu primul nascut al ei, pentru ca nu se poate. Insa ilputeti desemna direct pe fiul verisoarei ca substituit.
Adica lasati fratelui la deces sa administreze bunurile lasate prin testament iar la decesul acestuia le va transmite substituitului, adica primului nascut al verisoarei dvs.
Inteleg ca faceti acest lucru de frica ca la decesul dvs fratele sa nu atace testamentul, deoarece este instituitul .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamente reciproce jeana jeana Stimati forumisti acum 3 ani am facut doua testamente reciproce pt toate bunurile comune facute in timpul casatoriei precum si pt bunurile obtinute din ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa fac succesiune dupa matusa? unchiul si matusa mea nu au avut copii. unchiul meu a facut testament ... gabiilie776 gabiilie776 Unchiul si matusa mea nu au avut copii. Unchiul meu a facut testament in favoarea verisoarei, lasandu-i astfel bani si jumatate din apartamentul lor. A murit ... (vezi toată discuția)
Testamente succesive raul89 raul89 Buna seara Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie: Exista doua testamente, unul particular, strict asupra unui imobil, intocmit in ... (vezi toată discuția)