Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asistent farmacist
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asistent farmacist

Sunt asistent farmacist cu 8 ani vechime, lucrez intr-o farmacie care face parte dintr-un lant. As dori sa stiu care este concediul de odihna de care pot beneficia, raportat la cei 8 ani de vechime in munca? Patronii spun acelasi lucru de la inceputul angajarii mele, adica 21 de zile concediul de odihna pe an. Exista o lege in afara Legii 53/ 2003 care sa reglementeze concediul de odihna al asistentilor de farmacie?? Va rog lamuriti-ma si pe mine !
ana-cer, moderator
Lucrati in sectorul bugetar sau privat?
particular lant privat de farmaci
O durata mai mare a CO se poate stabili in c.i.m., in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern

Codul Muncii prevede durata minima a Co care este de 20 de zile lucratoare.
asta stiu si eu, iar dupa 5 ani vechime sunt 24 sau 25 zile co , doream sa stiu daca exista o lege speciala pt farmacisti sau asistenti de farmacie care sa prevada alceva
Daca era o lege aplicabila sectorului privat pentru asa ceva , sa fiti sigur ca deja era un raspuns postat cu textul de lege.

Numai sectorul bugetar are asa ceva: HG 250/1992 si OG 6/2007.
Cornel Vasile, Consilier juridic