avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nr zile de CO dupa 10 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nr zile de CO dupa 10 ani

Anul asta (2011) in martie voi avea 10 ani in campul muncii. va rog sa-mi spuneti de cate zile de CO voi beneficia in acest an, 2011.

multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:18, 5 Februarie 2011
Consultati mai intai contractul individual de munca / regulamentul intern si vedeti ce prevad acestea cu privire la durata concediului de odihna.
Ultima modificare: Vineri, 4 Februarie 2011
Rodica2011, utilizator
veronik a scris:

Anul asta (2011) in martie voi avea 10 ani in campul muncii. va rog sa-mi spuneti de cate zile de CO voi beneficia in acest an, 2011.

multumesc!


Lucrati in sectorul bugetar sau privat ?
scrie
intre 5 pana la 10 ani-22 zile licratoare
intre 10 pana la 12 ani, 23 zile lucratoare
am intrebat la resurse umane si mi s-a spus ca desi anul asta in martie fac 10 ani, abia de la anul in 2012 voi beneficia de 23 de zile.
mie nu mi se pare corect si vreau sa stiu ce spune legea. In regulamentul intern nu scrie ca se acorda in anul urmator.

sector privat.
Din ce ati postat reiese ca trebuie sa aveti 23 de zile lucratoare de CO.
asa am zis si eu, dar raspunsul de la resurse umane a fost cel scris mai sus: abia in 2012 si vroiam sa stiu cum spune legea.

Alte discuții în legătură

Spor vechime in zile de concediu andreeadumitrascu24 andreeadumitrascu24 BUNA ZIUA, DACA AM O VECHIME CE DEPASESTE PUTIN PESTE 10 ANI, NR ZILELOR DE CONCEDIU ESTE TOT 21 ? SAU 25? (in ce art. din lege se specifica acest lucru?) ... (vezi toată discuția)
Co germi germi DUPA CATI ANI DE VECHIME SE MAI ADAUGA ZILE LA C.O. Primul prag --21 zile (vezi toată discuția)
Vechime in munca cipanu cipanu potrivit carei legi zilele de concediu de odihna se majoreaza la 25 daca vechimea in munca este de peste 10 ani? (vezi toată discuția)