Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ma pensionez
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ma pensionez

sunt nascut in anul 1955 luna decembrie, am 38 ani vechime ,dintre care 19 ani,8 luni si 7 zile gr.II si 1 an, 6 luni si 3 zile gr.I . Vreau sa stiu cand ma pot pensiona. Multumesc
Pt cei 19 ani de gr a II ( daca sunt in procent de 100% ) aveti o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si un stagiu suplimentar de 4 ani si 9 luni. Pt. gr I nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare, dar aveti un stagiu suplimentar de cotizare de 6 luni.
Limita de varsta - la 61 ani.
Pensie anticipata (fara penalizare) la 60 ani cu un stagiu de cotizare de 43 ani 1 zi ( fara stagiu asimilat - armata, facultate - )
Multumesc