avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ma pensionez
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ma pensionez

sunt nascut in anul 1955 luna decembrie, am 38 ani vechime ,dintre care 19 ani,8 luni si 7 zile gr.II si 1 an, 6 luni si 3 zile gr.I . Vreau sa stiu cand ma pot pensiona. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Tanasapascu , utilizator 10:15, 7 Februarie 2014
Pt cei 19 ani de gr a II ( daca sunt in procent de 100% ) aveti o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si un stagiu suplimentar de 4 ani si 9 luni. Pt. gr I nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare, dar aveti un stagiu suplimentar de cotizare de 6 luni.
Limita de varsta - la 61 ani.
Pensie anticipata (fara penalizare) la 60 ani cu un stagiu de cotizare de 43 ani 1 zi ( fara stagiu asimilat - armata, facultate - )
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare de drept sau anticipata/partial anticipata AdrianG1954 AdrianG1954 Sunt nascut pe 27 octombrie 1954. Am o vechime totala de 32 ani, 9 luni si 24 zile din care 19 ani, 2 luni si 14 zile in grupa a II-a de munca, si 11 luni de ... (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)