Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare de drept sau anticipata/partial ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare de drept sau anticipata/partial anticipata

Sunt nascut pe 27 octombrie 1954. Am o vechime totala de 32 ani, 9 luni si 24 zile din care 19 ani, 2 luni si 14 zile in grupa a II-a de munca, si 11 luni de somaj Cand as putea sa ma pensionez de drept sau anticipat/anticipat partial si cat ar fi penalizarea in cazul pensionarii anticipate?:)
Multumesc!
Barbat nsacut in 27.10.1954 - limita de varsta 65 ani - 27.10.2019 - stagiul complet de cotizare 35 ani.
Daca cei 19 ani de gr. a II-a sunt in procent de 100% - va aduc un stagiu suplimentar de 3 luni la an, adica 4 ani si 9 luni si o reducere a varstei de pensionare la limita cu 4 ani.
In concluzie - limita de varsta 61 ani - 27.10.2015
- anticipata partiala - 60 ani - 27.10.2019 cu o penalizare de 0,75 x 12 = 9%.
- pt. pensie anticipata va trebuie un stagiu de cotizare de 43 ani 1 zi fara stagiu asimilat ( facultate, armata, pensie de boala) dvs. aveti doar 32 ani 9 luni + 11 luni + 4 ani 9 luni (stagiu suplimentar - pt. gr.II) = 36 ani 29 luni = 38 ani 5 luni
Gabi50, utilizator