avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fac sau nu rectificativa la d 112 ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fac sau nu rectificativa la d 112 ?

va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns . am un caz aparte : la o asociatie de proprietari am angajata cu conventie civila o femeie de serviciu pensionata pe caz de boala grad 3 , pentru care depun 112 in urmatorul format : sect a, alte persoane care realiz venituri asimilate salariilor, timp partial de lucru 1 ora-P1, timp norma de lucru 6 ore , total zile lucrate 20 (21-dupa caz ), total ore lucrate 20 ( 21 ) .am primit solicitare de la casa de pensii sa rectific 112 pentru ca la ei in sistem apare ca aceasta femeie lucreaza 6 ore/zi , 20 zile si ea nu are voie decat maxim 4 ore /zi .cum completez corect declaratia caci la finante nu au stiut sa-mi dea un raspuns - mi-au cerut sa le fac adresa si sa-mi dea raspuns in scris - iar la casa de pensii mi se spune ca femeii vor sa-i puna poprire pe pensie - cam 17000 ron de la 2011 .mi s-a solicitat la casa de pensii ca sa fac rectificativa si sa le apara lor in sistem persoana angajata cu conventie civila - ptr aceasta ar trebui sa completez sect c in acest caz nu-i mai opresc decat impozit si asig sociale si nu e bine caci la finante imi spun ca este considerata activitate dependenta- femeia vine in fiecare zi la lucru 1 ora , foloseste baza materiala exclusiva a angajatorului , se afla intr-o relatie de subordonare fata de angajator - si trebuiesc retinute toate impozitele - mai putin somaj ca este pensionara- va rog mult , astept un raspuns .multumesc .:frantic:

Alte discuții în legătură

Declaratia 112 arghirvaleria arghirvaleria Pensionar cu drept de munca 4 ore , cenzor ales de AGA,venit declarat in 112 in sectiunea A randul 1 tip asigurat -cenzor, randul 3 (venituri asimilate sal)cu ... (vezi toată discuția)
Conventie civila pentru femeie de serviciu cami64 cami64 Buna ziua, In situatia in care asociatia de proprietari incheie o conventie civila cu femeia de servici ,aceasta beneficiaza de vechime in munca, incepand cu ... (vezi toată discuția)
Impozite pe salarii femeie de serviciu vselin09 vselin09 buna seara . de curand am incheiat CIM femeii de servicu la o asociatie de proprietari .Imi poate spune cineva daca impozitul pe salariu si CAS in ce ... (vezi toată discuția)