avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... INM 2015...ADMITERE!!!
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

INM 2015...ADMITERE!!!

Desi poate unii or sa spuna ca este prea devreme,eu cred ca timpul ramas pana la admiterea din 2015 este suficient sa punem impreuna bazele unui examen reusit si sa reusim sa fim admisi...nu cred in vorba "a doua oara va fi cu noroc",vreau si pot sa reusesc din prima desi stiu ca va fi un drum lung!!!
Sunt studenta in anul 3,i-mi doresc enorm o cariera in magistratura,daca mai sunt persoane care vor sa dea admiterea la inm in 2015 le invit aici sa dezbatem impreuna,sa ne ajutam reciproc si sa invatam!!!
Orice informatie venita din partea voastra va ajuta enorm!!!
Haideti sa punem burta pe carte!!!
Ultima modificare: Duminică, 9 Februarie 2014
madalinaflo, utilizator
O grila de actualitate

Procurorul participa in procedura de camera preliminara :
a. La termenul cand judecatorul de camera preliminara verifica legalitatea si temeinicia masura arestului la domiciliu dispusa fata de inculpat ;
b. La termenul cand judecatorul de camera preliminara analizeaza cererile si exceptiile invocate de inculpat;
c. La solutionarea contestatiei impotriva incheierii prin care judecatorul de camera preliminara dispune restituirea cauzei la parchet.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Aprilie 2015
imperatrix_mundi, utilizator
imperatrix_mundi a scris:

O grila de actualitate

Procurorul participa in procedura de camera preliminara :
a. La termenul cand judecatorul de camera preliminara verifica legalitatea si temeinicia masura arestului la domiciliu dispusa fata de inculpat ;
b. La termenul cand judecatorul de camera preliminara analizeaza cererile si exceptiile invocate de inculpat;
c. La solutionarea contestatiei impotriva incheierii prin care judecatorul de camera preliminara dispune restituirea cauzei la parchet.


ab, de C nu mi amintesc sa fi citit asta.
1. instigare la furt apoi cumpara bunul de hot. doar instigare sau concurs instigare-tainuire?
la complicitate e clar, nu se va retine concurs doar complicitate daca promisiunea a fost facuta pina la consumare. e la fel si la instigare?
2. urmatoarele combinatii:
I instigare la instigare=instigator instigator (deci coinstigare)
II instigare la complicitate=instigator complice
III complicitate la complicitate= complice complice
IV complicitae la instigare=complice si instigator (desi ar trebui sa fie instigator indirect complicele, fata de al doilea, instigatorul direct)
3. excessus mandati se aplica in acelasi fel atit la instigare, cit si la complicitate nu?
4. daca la instigare se foloseste coercitia, amenintare de exemplu, va fi participatie improprie si concurs pt instigator intre instigare si amenintare?
dagt05 a scris:

1. instigare la furt apoi cumpara bunul de hot. doar instigare sau concurs instigare-tainuire?
la complicitate e clar, nu se va retine concurs doar complicitate daca promisiunea a fost facuta pina la consumare. e la fel si la instigare?
2. urmatoarele combinatii:
I instigare la instigare=instigator instigator (deci coinstigare)
II instigare la complicitate=instigator complice
III complicitate la complicitate= complice complice
IV complicitae la instigare=complice si instigator (desi ar trebui sa fie instigator indirect complicele, fata de al doilea, instigatorul direct)
3. excessus mandati se aplica in acelasi fel atit la instigare, cit si la complicitate nu?
4. daca la instigare se foloseste coercitia, amenintare de exemplu, va fi participatie improprie si concurs pt instigator intre instigare si amenintare?


1-va exista doar instigare
3- nu ma pricep la vorbe d-astea in limbi straine.fii mai explicit :)
4-In situatia in care constrangerea fizicica,morala,este exercitata de catre o persoana,va exista participatie improprie sub forma instigarii la fapta penala a celui constrans.Nu in concurs
catalin1980 a scris:

dagt05 a scris:

1. instigare la furt apoi cumpara bunul de hot. doar instigare sau concurs instigare-tainuire?
la complicitate e clar, nu se va retine concurs doar complicitate daca promisiunea a fost facuta pina la consumare. e la fel si la instigare?
2. urmatoarele combinatii:
I instigare la instigare=instigator instigator (deci coinstigare)
II instigare la complicitate=instigator complice
III complicitate la complicitate= complice complice
IV complicitae la instigare=complice si instigator (desi ar trebui sa fie instigator indirect complicele, fata de al doilea, instigatorul direct)
3. excessus mandati se aplica in acelasi fel atit la instigare, cit si la complicitate nu?
4. daca la instigare se foloseste coercitia, amenintare de exemplu, va fi participatie improprie si concurs pt instigator intre instigare si amenintare?


1-va exista doar instigare
3- nu ma pricep la vorbe d-astea in limbi straine.fii mai explicit :)
4-In situatia in care constrangerea fizicica,morala,este exercitata de catre o persoana,va exista participatie improprie sub forma instigarii la fapta penala a celui constrans.Nu in concurs


excessus mandati e in latina=instigatorul il trimite sa fure ceva pe autor si ala face o tilharie, violeaza victima o omoara si ii da foc. ia exemplul meu cum grano salis desigur. adica face mai mult decit a fost determinat sa faca, isi depaseste 'atributiile', excedeaza 'mandatul', 'exces de mandat'. in cazul asta instigatorul raspunde doar pt furt (cu unele exceptii, nu intram in alea). complicele va fi tratat la fel in cazul asta, ca instigatorul, raspunzind doar pt ceea ce a ajutat sa se comita?

la 2 ma interesa un raspuns mai ales, nu te pronunti?

la 4 de ce nu retii concurs? adica instigatorul amenintind pe coautor, comite infr. de amenintare nu? apoi face si o instigare la alta infractiune. se absorb sau cum? e chestia aia cu complexitatea naturala? tentativa se absoarbe in fapta consumata si faptele mai putin grave in alea mai grave? asta nu inteleg. pai atunci de ce mai exista concurs daca se absorb?

'te omor daca nu mergi sa furi o ciocolata din magazin!'- amenintare+instigare la furt=2 infr=concurs
ce imi scapa?
Ultima modificare: Miercuri, 15 Aprilie 2015
Kevin Cold, Alte profesii

Alte discuții în legătură

Admitere inm 2016 Deacon Deacon Va salut. Asa cum s-a obisnuit si in anii anteriori, consider ca este necesara deschiderea acestui topic pentru a veni in intampinarea tuturor celor care se ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2014 manuelle manuelle Buna ziua. Pentru admiterea in barou 2014 la Penal trebuie invatat de pe noul cod? Acesta intra in vigoare in februarie 2014. Lucrarile de specialitate dupa ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)