avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bursa de merit acordata ... din eroare(?!)
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bursa de merit acordata ... din eroare(?!)

Fiica mea (clasa a X-a) a primit in semestrul I al acestui an scolar bursa de merit in suma de 300 lei.

In aceasta saptamana a fost informata de catre d-na director (ea si alti 4 colegi de clasa) ca trebuie sa returneze suma de 150 lei.

Greseala a fost facuta de profesoara de religie, diriginta la o alta clasa, care "a uitat" sa depuna la secretariatul scolii o lista cu primii elevi din clasa sa.
Pentru aceasta greseala profesoara de religie trebuie sa plateasca suma de 3000 lei.(?!)

Parintii nu sunt de acord cu returnarea sumei.
Am fost somati sa dam o declaratie scrisa in caz de refuz, si ni s-a comunicat ca vom fi actionati si santionati prin justitie.


Cum se acorda aceste burse? Intr-un interval de medie indiferent de numarul de elevi? Primilor 10 elevi?
Cel mai recent răspuns: flurryorama , utilizator 19:19, 13 Februarie 2014
Cititi aici, mai detaliat: [ link extern ]

Daca s-au incasat banii, desi nu li se cuveneau, e normal sa-i restituiti.
Am citit articolul anonim si ... nu raspunde intrebarilor mele.

Fiica mea a primit bursa de merit in urma unui clasament, intocmit de directorul liceului, pe baza informatiilor primite de la dirigintii de clase, la momentul de timp stabilit pentru intocmirea acestui clasament. La acel moment de timp, precum si la momentul platii, copilul meu era eligibil pentru acea bursa de merit.

Se "trezeste" o profa... ca a uitat sa-si faca datoria, dupa 8 luni.(o vacanta de vara + un semestru de scoala).

Ca sa nu fie sanctionata ...cerseste. Asta este cuvantul!

Ceva oricum "miroase".

De ce numai 1/2 din suma?

Copilul meu ce vina are?

A gresit cu ceva?

Mie aceasta intamplare imi transmite urmatorul mesaj: Nu conteaza ca nu ai gresit cu nimic, trebuie sa platesti pentru ca, daca nu o faci, notele sunt in varful pixului nostru!

Eu vroiam un punct de vedere bazat pe legislatia in vigoare si nu parerea personala a unui scriitor anonim pe un blog (calificativ.ro).

Sincer... ma mira preluarea Dvs.




Ultima modificare: Vineri, 14 Februarie 2014
Admin, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relatia elev->scoala Doty13 Doty13 Buna ziua! As dorii si eu sa aflu in ce masura i se permite unei scolii sa ceara fonduri elevilor sai. Sunt foarte revoltat pe tema asta deoarece avem un ... (vezi toată discuția)
Eleva de 13 ani hartuita psihic la scoala gheorghe28 gheorghe28 Buna ziua. Am o fetita de 13 ani, in clasa a saptea, careia profesoara de matematica ii face aproape zilnic proces verbal , in vederea scaderii notei la ... (vezi toată discuția)
Abuz al profesorului impotriva elevului DARIUS_BZ DARIUS_BZ Buna seara! am rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema: fiica mea este eleva in cls.a vii-a si de cateva luni mai exact 6 profesoara de. biologie duce ... (vezi toată discuția)