Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bursa de merit acordata ... din eroare(?!)
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bursa de merit acordata ... din eroare(?!)

Fiica mea (clasa a X-a) a primit in semestrul I al acestui an scolar bursa de merit in suma de 300 lei.

In aceasta saptamana a fost informata de catre d-na director (ea si alti 4 colegi de clasa) ca trebuie sa returneze suma de 150 lei.

Greseala a fost facuta de profesoara de religie, diriginta la o alta clasa, care "a uitat" sa depuna la secretariatul scolii o lista cu primii elevi din clasa sa.
Pentru aceasta greseala profesoara de religie trebuie sa plateasca suma de 3000 lei.(?!)

Parintii nu sunt de acord cu returnarea sumei.
Am fost somati sa dam o declaratie scrisa in caz de refuz, si ni s-a comunicat ca vom fi actionati si santionati prin justitie.

Cum se acorda aceste burse? Intr-un interval de medie indiferent de numarul de elevi? Primilor 10 elevi?
Cititi aici, mai detaliat: [ link extern ]

Daca s-au incasat banii, desi nu li se cuveneau, e normal sa-i restituiti.
Am citit articolul anonim si ... nu raspunde intrebarilor mele.

Fiica mea a primit bursa de merit in urma unui clasament, intocmit de directorul liceului, pe baza informatiilor primite de la dirigintii de clase, la momentul de timp stabilit pentru intocmirea acestui clasament. La acel moment de timp, precum si la momentul platii, copilul meu era eligibil pentru acea bursa de merit.

Se "trezeste" o profa... ca a uitat sa-si faca datoria, dupa 8 luni.(o vacanta de vara + un semestru de scoala).

Ca sa nu fie sanctionata ...cerseste. Asta este cuvantul!

Ceva oricum "miroase".

De ce numai 1/2 din suma?

Copilul meu ce vina are?

A gresit cu ceva?

Mie aceasta intamplare imi transmite urmatorul mesaj: Nu conteaza ca nu ai gresit cu nimic, trebuie sa platesti pentru ca, daca nu o faci, notele sunt in varful pixului nostru!

Eu vroiam un punct de vedere bazat pe legislatia in vigoare si nu parerea personala a unui scriitor anonim pe un blog (calificativ.ro).

Sincer... ma mira preluarea Dvs.

Admin, administrator