Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Abuz al profesorului impotriva elevului
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Abuz al profesorului impotriva elevului

Buna seara! am rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema: fiica mea este eleva in cls.a vii-a si de cateva luni mai exact 6 profesoara de. biologie duce o politica indreptata impotriva ei.Desii fiica mea a fost la olimpiada la biologie obtinand cel mai mare punctaj din scoala ea a fost ascultata la urmatoarea ora din ceea ce s-a predat la clasa in lipsa ei.A fost notata cu nota 7.in urmatoarele 3 ore a fost acultata iar dar nu a fost notata profesoara argumentand ca va tine cont pe viitor.nu a fost asa pentru ca la urmatoarea lucrare a luat nota 9.20 trecandu-i in catalog 9.in plus face afiramatii de genul ca fumeaza, ca pierde timpul pe retelele de socializare---practic o urmareste in ceea ce face.in calitate de parinte consider ca nu timpe problema d-nei profesoare ce face fata mea atat timp cat l-a disciplina biologie nu are probleme.de asemenea consider ca d-na profesoara duce o campanie de hartuire psihologica sistematica si continua menita sa-i scada capacitatea de concentrare si sa o afecteze pe plan emotional.in acelasi timp prin afirmatiile nefondate la adresa ficei mele ea este discreditata in fata colegilor punanadu-i in pericol starea emotionala.
Va rog respectos sa ma ajutati cum sa redactez o reclamatie impotriva profesoarei de biologie sau cu oricare alte sfaturi.
Va multumesc
un posibil leac împotriva d-nei profesoare (dacă pe cale amiabilă s-au epuizat resursele cu domnia sa) :
1) o audientă la directorul școlii ;
2) o sesizare scrisă și înregistrată la I.S.J de care aparțineți și, în același timp, reclamați-o personal inspectorului șef cu date concrete ;
3) un posibil model de plângere :
Subsemnata . . . , domiciliată în (adresa dvs. integrală) în calitate de părinte al elevei . . . înscrisă în clasa a . . . -a la Școala . . . (denumirea și adresa) depun prezenta plângere împotriva comportamentului neadecvat etc etc al d-nei profesoare . . . Vă prezint următoarea situație :
1) deși fiica mea-eleva . . . este cea care a obținut la Olimpiada de Biologie din (ziua, luna, anul) ”obtinand cel mai mare punctaj din scoala ea a fost ascultata la urmatoarea ora din ceea ce s-a predat la clasa in lipsa ei.A fost notata cu nota 7.in urmatoarele 3 ore a fost acultata iar dar nu a fost notata profesoara argumentand ca va tine cont pe viitor.nu a fost asa pentru ca la urmatoarea lucrare a luat nota 9.20 trecandu-i in catalog 9.in plus face afiramatii de genul ca fumeaza, ca pierde timpul pe retelele de socializare---practic o urmareste in ceea ce face.in calitate de parinte consider ca nu timpe problema d-nei profesoare ce face fata mea atat timp cat l-a disciplina biologie nu are probleme” (le-am menționat între ghilimele deoarece sunt motivele postate de dvs.În plângere NU le scrieți între ghilimele) ;
2) ”.in calitate de parinte consider ca nu timpe (corectați aici) problema d-nei profesoare ce face fata mea atat timp cat l-a disciplina biologie nu are probleme.” ;
3) ”de asemenea consider ca d-na profesoara duce o campanie de hartuire psihologica sistematica si continua menita sa-i scada capacitatea de concentrare si sa o afecteze pe plan emotional.in acelasi timp prin afirmatiile nefondate la adresa ficei mele ea este discreditata in fata colegilor punanadu-i in pericol starea emotionala.” ;
4) . .. ;
5) . . . ;
Vă solicit respectuos :
1) a cerceta cu toată atenția faptele și ”actele” abuzive, netemeinice și nelegale săvârșite de către d-na profesoară . . . împotriva fiicei mele mai sus menționată și a dispune sancționarea acesteia ;
2) să-mi comunicați în scris, în termen legal pe adresa mea mai sus menționată soluționarea prezentei plângeri.
data Cu stimă,
” Codruța Andon”
(semnătura dvs.)
Notă :
O puteți depune personal la Secretariatul școlii/I.S.J (întocmiți 2 exemplare, le înregistrați și opriți un exemplar) sau prin Poștă prin scrisoare recomandată cu Confirmare de primire : păstrați 1 exemplar +Factura recomandatei+Confirmarea de primire la înapoiere
multumesc frumos n53
Ma puteti ajuta va rog . Sunt in conflict total cu profesoara de limba si literatura romana .In clasa a X-a m-a subestimat notinduma cu 5 ,motivind cu faptul ca e copiat ,dar eu stiind ca a fost munca personala am exclamat cum s-ar spune "sub nas" ca 'Bagame-as piciorul in literatura asta' .Ea auzind ma certat ,a venit mama la scoala eu mi-am cerut iertare ,dupa care relatia s-a normalizat . Acum, fiind clasa a XI-a la o lectie de literatura vizionam un film ,si la un moment dat ii cer cu mina atentia unui coleg , dupa care profesoara in acelasi moment profesoara incepe sa ma umileasca fata de toata clasa , eu pe unde taceam pe unde ma aparat dupa care aud : -(Profesoara) <adresinduse la clasa> spuneti fiecare din voi cite o parere despre Ilie , Aceasta facanduse cu toata rautatea in exprimare ,dupa care ea a socotit de cuviinta sa faca o concluzie prin care iarasi sa ma umileasca (clasa e martor).
Dar totusi am trecut eu peste asta am inchis ochii la aces caz ,ca dupa aprox o luna pe dumnia sa sa o suere un coleg de al meu ,dupa care ea a inceput sa spuna tuturor profesorilor ca eu am suerato ,cu motiv de a -mi strica imagina in fata altor profesor ,ca in final eu sa-i demonstrez ca nu eu am facut-o aducindu-il in fata pe faptas . iar o ultima picatura a fost cin dumneaei la lectie imi spune ca "nu ti-am gasit eu ac de cojoc o sa-ti gaseasca altcineva" ,ca a doua zi sa se aproprie elevii de clasa a XII-a si sa-mi spuna ca eu am exclamat cuvinte cu un sens umilitor pentru ei , fapt ce nu este adevarat , (adica profesoara a avut ca motiv sa fiu agresat de catre elevi mai mari in scopurile sale ) .ce pot
face in acest caz , ? Trebuie sa ma apar deoarece dumneaei ma discuta in cadrul consiliilor profesorale !
dragă "Iliesh",
Problema ta se poate rezolva pe cale amiabilă (NU trebuie să depui nicio plângere), cu răbdare, respect/bun-simţ al ambelor părţi şi cu ceva tact si as îndrăzni (dacă nu te superi pe opinia mea) cu ceva "supuşenie" din partea ta faţă de calitatea dascălului tău (proverbul : "capul plecat, sabia nu-l taie"), NU VEI PIERDE NIMIC ci vei câştiga (tu ai nevoie de o relaţie respectuoasă/prietenoasă/cald părintească şi nicidecum cadrul didactic. Pt. domnia sa : "ziua trece, leafa merge") :
1) între tine şi d-na profesoară trebuie să fie o relaţie de prietenie si NU de lipsă de respect cumva din partea ta (vezi tu : există şi un orgoliu al celor mari faţă de cei mici; deci şi un oarecare orgoliu al respectivei profesoare raportat la nivelul ei de pregătire, vârstă, realizare-n viaţă etc etc faţă de tine, elevul pe care l-a catalogat ca cel fiind cel vinovat pt . . .). Abordeaz-o respectuos pe d-na profesoară şi, roag-o să aibe o discuţie separată cu tine, dacă te refuză : mulţumeşte-i respectuos dar nu te da bătut! Caută un alt moment prielnic şi mai încearcă o dată, poate vei reuşi.Pregăteşte-ţi dinainte foarte pe scurt punctele tale de discuţie cu d-na profesoară, sprijină-te pe dovezi corecte şi concrete, cereţi iertare pentru tot ce crezi că ai greşit.Roag-o să-ţi fie un adevărat prieten pe viitor, promite-i că vei fi un elev disciplinat şi cu bun simţ faţă de cei din jurul tău şi ţine-te de cuvânt.Ţine minte : în această lume, dovezile au un rol determinant.Dacă şi d-na profesoară va avea bună-voinţă şi nu orgoliu : va mai lăsa şi domnia sa şi veţi cădea la pace, vei fii fericit să ai un prieten în acel cadru didactic ;
2) clasa ta are un diriginte : acesta este "părintele" elevului în respectiva şcoală, un mic prieten, un mic sfetnic/confident etc etc Te-ai adresat vreodată acestuia (măcar între "4 ochi") ? dacă NU, sfatul meu prietenesc este s-o faci de îndată ;
3) aveţi un profesor de religie (uneori chiar un preot).Indiferent de ce religie ai tu (sau nu ai, e treaba ta), indiferent de ce religie e acel profesor/preot, caută şi abordează-l cu respect şi discută cu el între "4 ochi", spune-i necazul tău şi solicită-i sfatul, eventual, roagă-l de o intervenţie la d-na profesoară şi solicită-i o discuţie între voi trei, cu siguranţă te va ajuta, se vor limpezi "apele".Fii sincer cu d-na profesoară şi cu tine dar apără-te cu probe concrete, dovedeşte-i d-nei profesoare că ai dreptate dar de pe o poziţie cu mult bun simţ : tu vei avea de câştigat ! Străduieşte-te să-i captezi admiraţia către persoana ta.Dovedeşte-i că ai dreptate, determin-o cu tact să înţeleagă că, de fapt, domnia sa a greşit acuzându-te pe nedrept ;
Aceste lucruri le poţi face tu singur fără ştirea părinţilor şi e mai bine.
4) şcoala ta are un director : i te poţi adresa respectuos şi curajos să aibe o mică discuţie cu tine, doar între voi doi ;
5) dacă NIMIC din cele ce ţi-am recomandat NU vor da rezultate, atunci : problema e mai complicată.Va trebui să te "spovedeşti" părinţilor : eventual, încearcă şi tu faţă de cel mai apropiat părinte şi roagă-l să intervină respectuos şi cu tact, prioritar la d-na profesoară şi să aveţi o discuţie toţi trei.Tu trebuie să-i demonstrezi că eşti nevinovat, că ai fost interpretat greşit ;
6) dacă d-na profesoară vă respinge, încercaţi la diriginte, director etc

Notă : de vei ajunge în discuţia Consiliului Profesoral nu-i a bine, te vor interpreta ceilalţi profesori ca fiind "oaia neagră" a clasei/liceului.Îţi vor scădea nota la purtare etc etc

Acesta este sfatul meu prietenesc, de vei ţine cont de el, vei putea măcar ameliora cât de cât nedorita ta situaţie de nu : e problema ta şi vei regreta mai târziu.Viaţa, în ziua de azi e grea : tu trebuie să fii un om bine pregătit din toate punctele de vedere ca să reuşeşti.Aşa văd eu situaţia : şi eu am fost elev şi student, şi mai apoi, la postuniversitare.Îţi doresc o reuşită deplină şi să auzim de bine !
Multumesc mult , cred ca sfatul este corect.