Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adminstrator de Asociatie la proces
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adminstrator de Asociatie la proces

Buna ziua.
Sunt in proces cu Asociatia intr-o speta.
La primul termen, din partea Asociatiei s-a prezentat adminstratorul.

Administratorul e un angajat al asociatiei iar reprezentantul legal al Asociatiei este Presedintele Asociatiei de Proprietari.

Are dreptul Adminstratorul sa reprezinte Asociatia in sala de judecata??
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari prin comitetul executiv are competenta sa decline responsabilitatea reprezentarii si apararii intereselor asociatiei de proprietati in favoarea oricarei persoane
In cazul de fata, probabil ca a fost mandatat administratorul de imobil,avand in vedere ca acesta detine obligatii si responsabilitati asupra relatiilor cu tertii,cunoaste documentele asociatiei de proprietari ,este responsabil pentru intocmirea listelor de intretinere
Si nu trebuie ca acest mandat sa fie in scris si prezentat Presedintelui de judecata?

Daca chemarea in judecata a fost facuta de administrator fara acest mandat actiunea in judecata nu e nula?
Tonyde, utilizator
Documentul de imputernicire reprezentant al asociatiei de proprietari,trebuie sa fie depus la dosarul cauzei
Daca chemarea in judecata a fost facuta de administrator fara acest mandat actiunea in judecata nu e nula?
Dv in calitate de parte in proces detineti un exemplar al actiunii,astfel incat puteti evident sa constatati semnatarul actiunii de chemare in judecatanAspectul privitor la temeinicia actiunii sub aspectul persoanei semnatare,o puteti ridica ca exceptie la primul termen de judecata,
instanta urmand a lua act de documentele din dosar si eventual sa pronunte masuri in consecinta