Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale desfasurare activitati fara obiect de activitate (in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

desfasurare activitati fara obiect de activitate (in actul constitutiv)

buna ziua,

va rog mult sa-mi spuneti care sunt consecintele desfasurarii unei activitati ce nu figureaza intre obiectele de activitate din actul constitutiv al unui srl, chiar daca nu aduce venituri (comodat auto, de ex.).
stiu ca se confisca veniturile obtinute din desf. unei activ. "neautorizate", dar nu mai stiu baza legala pt. asta si nu mai tin minte nici ce amenda/alta sanctiune se aplica in astfel de cazuri ( ma gandesc la L31/1990, dar ...).
daca se poate, as dori un raspuns cat mai urgent, v-as fi recunoscatoare pt. mentionarea actului normativ aplicabil.

va multumesc anticipat si va doresc un paste fericit =D>

carina.
carina23, utilizator
Buna ziua.Legea nr. 12 din 6 august 1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite in art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si au ca efect aplicarea, fata de cei care le-au savirsit, a masurilor prevazute in prezenta lege, urmatoarele:
a) efectuarea de acte de comert fara indeplinirea conditiilor prevazute de lege pentru desfasurarea unei activitati comerciale sau cu incalcarea de catre comercianti a obiectului activitatii lor comerciale, stabilit in conditiile legii.
Un paste fericit si dvs

Inchiriere auto, va referiti. Comodat auto cu societate comerciala in calitate de comodant nu prea am auzit.
in primul rand, va multumesc mult amandurora pt. raspunsuri. =D>

in al 2-lea rand, ctr. de comodat cedeaza dreptul de folosinta (ca si cel de inchiriere clasic= pe bani), numai ca o face fara plata. ce credeti ca ar fi ilegal in existenta unui asemenea ctr. intre pers. juridice atat timp cat comodantul are printre ob. de activitate si "inchirieri auto"??

cu multumiri anticipate,
carina.
Tocmai asta este o societate comerciala nu poate face acte cu titlu gratuit.
multumesc mult pt. mesaj, m-am luminat !

numai bine va doresc.