Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna

Sunt cenzor la o asociatie de locatari si am o intrebare.avem o reclama pe bloc pentru care primim chirie direct in contul asociatiei si as dori sa stiu daca trebiue depus?:hm:
(6) Veniturile obinute de asociaia de proprietari din activiti economice sau din alte
activiti desfurate se constituie ca fond special i se vor utiliza în exclusivitate pentru
îmbuntirea confortului i eficienei condominiului, pentru întreinerea i repararea
proprietii comune, potrivit art. 45 alin. (3) din Legea nr. 230/2007. În aceste venituri se
cuprind i cele obinute din închirierea unor spaii aflate în proprietate comun indiviz, a
spaiilor pentru instalarea de reclame i pentru serviciul de televiziune prin cablu, firme
luminoase, precum i alte venituri obinute din orice surs, în condiiile legii. Aceste
venituri se constituie ca surse proprii ale asociaiei de proprietari, nu se pltesc
proprietarilor, nu pot fi folosite la constituirea sau la completarea fondului de rulment i nu
pot fi folosite la plata facturilor emise de furnizorii de servicii publice de utiliti. Acest
fond va fi depus în contul asociaiei de proprietari i nu va putea fi folosit decât cu acordul
adunrii generale a asociaiei de proprietari, în conformitate cu bugetul de venituri i
cheltuieli.
H.G. nr. 1588/2007 cu privire la normele metodologice de aplicare a Legii 230/2007 privind infiintarea , organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Aceste fonduri speciale sant folosite exclusiv pentru confortul si reparatiile din asociatie si nu sant impozate .
multumesc pt. ajutor