Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amenda
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amenda

Amenda poate fi considerata paguba ? In acest sens , angajatorul se poate indrepta impotriva salariatului care a gresit ?
Daca amenda s-a aplicat firmei si firma o plateste, apoi amenda se poate recupara de la cel din a carui cauza a fost aplicata amenda.
Desigur ca amenda se poate considera paguba.
Da, angajatorul se poate indrepta impotriva persoanei vinovate de aplicarea amenzii, temeiul acestei actiuni fiind raspunderea contractuala-contractul individual de munca incheiat intre angajator si salariat!
Art.253 C.mun. : (3) Angajatorul care a platit despagubirea isi va recupera suma aferenta de la salariatul vinovat de producerea pagubei, in conditiile art. 254 si urmatoarele.
Nu contravine art . 169 alin. (1) si (2) din Codul muncii ?
"Art. 169. - (1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă. "
Ce sa contravina, textul de lege prezentat de dvs nu are nicio legatura directa cu ce ati intrebat in mesajul initial.